Ana Sayfa Spor ŞANLIURFA GENÇLİK MERKEZİNDEN MANGALA TURNUVASI

ŞANLIURFA GENÇLİK MERKEZİNDEN MANGALA TURNUVASI

Şanlıurfa Gençlik Merkezi Gençlik Haftası çerçevesinde Mangala turnuvası düzenledi.

Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2016 Çarşamba 11:04
ŞANLIURFA GENÇLİK MERKEZİNDEN MANGALA TURNUVASI

Mangala oyunu geçmişin derinliklerinden gelen ve yüzyıllardır oynanan, Orta Asya Türk toplulukları Zekâ ve Strateji Oyunudur. Mangala, sokaklardan Türk Saraylarına, 7’den 70’e kadar geniş bir oyuncu kitlesine sahiptir. 48 adet taşı olan, sahası 6’şar adet karşılıklı toplam 12 adet küçük kuyusu ve 2 hazine kuyusu olan, iki kişi tarafından oynanan zekâ oyunudur.

Yüzlerce yıllık geçmişi olan, geleneksel zekâ ve strateji oyunumuzolan Mangala,her yıl olduğu gibi bu yılda Gençlik Haftasında gençlerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Dereceye giren öğrencilere, kitap t-shirt, şapka, kalem seti ve madalya verildi. Turnuvada dereceye giren öğrenciler ödüllerini, Şanlıurfa Gençlik Merkezi Müdürüİbrahim Halil ALP tarafından aldılar.

Şanlıurfa Gençlik Merkezi Müdürü İbrahim Halil ALP “Mangala, Osmanlı döneminde oynanan bir zekâ oyunudur. Osmanlı döneminde şehzadelere savaş stratejilerini geliştirmek için öğretilen bir oyundu. Şu anda birkaç yıldır ülkemizde hız kazandı. Ecdadımızın oynadığı oyuna sahip çıkmaya çalışıyoruz.7’den 70’e herkesin oynayabileceği bu zekâ oyununu unutturmamaya çalışıyoruz.” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hakan KEŞKÜŞ ise “Atalarımızın çok eski oyunu olan mangala oyununu, genç nesillere aktarmak amacıyla Gençlik Haftası kapsamında yarışmalar düzenliyoruz. Turnuvamıza ciddi bir katılım oluyor. Mangala bir zekâ oyunudur. Genç kardeşlerime bu kadim geleneksel oyunu aktarmaya çalışmak temel amacımızdır. Ayrıcaturnuvanın gençlerimiz arasında dostluğu pekiştirdiğini düşünüyorum. Şanlıurfa Gençlik Merkezi olarak, bu turnuvayı gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. ”açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık