Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA HAYATA DESTEK EVİ AÇILDI

ŞANLIURFA HAYATA DESTEK EVİ AÇILDI

Süleymaniye mahallesindeki Hayata Destek Evi, Japonya Büyükelçisi'nin de katılımıyla resmi açılışını gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 19 Ağustos 2014 Salı 13:03
ŞANLIURFA HAYATA DESTEK EVİ AÇILDI

Hayata Destek Derneği'nin AAR Japan ve Açık Toplum Vakfı işbirliğiyle yürütülen, 1 Mayıs 2014 itibariyle kamp dışında yaşayan Suriyeli mülteciler ile Şanlıurfa halkının faydalandığı toplum merkezi projesi, Hayata Destek Evi, bugün düzenlenen resmi açılışla kapılarını açtı.

Psiko-sosyal ve eğitsel aktiviteler aracılığıyla Şanlıurfa halkı ve Suriyeli topluluklara ulaşarak günlük hayatta kullanılacak becerileri beraberce öğrenme fırsatı sunacak Hayata Destek Evi aynı zamanda, Şanlıurfa'da kamp dışında yaşayan Suriyeli mülteciler için sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlere yönlendirici bir merkez haline gelmeyi amaçlıyor.

Bugün Süleymaniye mahallesinde gerçekleşen açılışta konuşma yapan Hayata Destek Derneği Genel Direktörü Sema Genel, projenin psiko-sosyal ve yaşam becerilerini arttırma hedefinin önemine değinirken, "Proje öncesinde Urfa'da yaptığımız durum tespit çalışmaları gösteriyor ki Urfa'daki Suriyeli hanelerin %24'ünde hane reisi kadın, %9'unda hamile ya da emziren kadın mevcut, nüfusun %46'si 17 yaşın altında çocuk ve gençlerden oluşuyor, okul çağındaki çocukların %71'inin eğitime erişimi bulunmuyor" diyerek Hayata Destek Evi'nin mevcut ihtiyacı karşılamayı hedeflediğine vurgu yaptı.

Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi ise konuşmasında, "Suriyeli mültecilerin Türkiye'deki yeni hayatlarına uyum sağlamada yaşadıkları zorlukları tahmin ederken Hayata Destek Evi'nin Suriyelilere gereksinim duyacakları beceri ve bilgilere erişim olanağı sağlayarak büyük bir hizmet sunacağından eminim" diye belirtti.

Hayata Destek Evi, her hafta Salı'dan Cuma'ya dil sınıfları, bilgisayar, müzik, el sanatları, kuaförlük dersleri ile erkek, kadın ve gençlerin katılımına açık çeşitli kulüpler ile faaliyetlerini yıl boyu sürdürecek.

19 Ağustos günü Süleymaniye mahallesindeki Hayata Destek Evi'nde düzenlenen resmi açılış, Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi  Başkanı Celalettin Güvenç, AAR Genel Sekreteri Mr. Yoshiteru Horie  ve Hayata Destek Derneği Genel Direktörü Sema Genel'in katılımıyla gerçekleşti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık