Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa İHD 'Kayıplar Bulunsun, Failleri Yargılansın'

Şanlıurfa İHD 'Kayıplar Bulunsun, Failleri Yargılansın'

Şanlıurfa'da, İnsan Hakları Derneği Şubesi üyeleri, kayıp yakınları ile birlikte 41'nci kez 'Kayıplar bulunsun, failleri yargılansın' eylemi yaptı.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2011 Cumartesi 06:48
Şanlıurfa İHD 'Kayıplar Bulunsun, Failleri Yargılansın'
Şanlıurfa'da, İnsan Hakları Derneği Şubesi üyeleri, kayıp yakınları ile birlikte 41'nci kez 'Kayıplar bulunsun, failleri yargılansın' eylemi yaptı. Eylemde konuşan İHD Şube Sekreteri Nail Çetin, siyasi iradenin Türkiye'yi tutukluluğun cezaya dönüştüğü ülke olmaktan çıkarması gerektiğini söyledi. 

Türkiye'de 1990 yılından sonra çeşitli nedenlerle kaybolan veya faili meçhul cinayetle öldürülen yakınlarının fotoğraflarının yer aldığı ve üzerinde, 'Hala kayıplar, failler bulunsun' yazılı pankart taşıyan grup, öğle saatlerinde Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplandı. Yaklaşık 20 kişinin katıldığı eylemde grup adına açıklamayı, başkanı PKK'ya yönelik operasyonda tutuklanan İHD Şube Sekreteri Nail Çetin okudu 

Tüm dünya ve Ortadoğu'da yeni demokrasi rüzgarları estiğini, diktatörlerin halk tarafından alaşağı edildiği dönemden geçildiğini söyleyen Çetin, böyle bir süreçte siyasi iradenin bölgeye yönelik ortaçağ hukukunu kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi. 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin benimsedikleri tek kriter olduğunu, bu kriterlerin aksi tüm haksızlıkların karşısında olacaklarını anlatan Çetin, şunları söyledi: 

"Yargının bağımsızlığı ilkesinin tamamen ortadan kalktığı bir ülkede adaleti dolayısıyla yargıyı eleştirmenin de bir anlamı olmadığını hepimiz iyi biliyoruz. Bu bakımdan buradan siyasi iradeye sesleniyoruz. Türkiye'yi tutukluluğun cezaya dönüştüğü bir ülke olmaktan çıkarın. Haksız ve hukuksuz olarak gerçekleştirdiğiniz tutuklama furyasına biran önce son verin. Sivil toplum örgütlerine, derneklere, odalara ve sendikalara yaptığınız baskıyı durdurun. Türkiye'de toplumsal barışın yolu sivil girişimlerin güçlü olmasından geçer. Zira bugün bitirmeye çalıştığınız demokrasi güçlerine bir gün sizin de ihtiyacınız olacaktır." 

Grup, basın açıklaması ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıp dağıldı. 

haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık