Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Spor Şanlıurfa Maraton Koşacak

Şanlıurfa Maraton Koşacak

Şanlıurfa’da ilk kez bu Pazar günü yarı maraton ve 10 kilometre koşuları yapılacak.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2011 Perşembe 13:48
Şanlıurfa Maraton Koşacak
Bu koşu Şanlıurfa İl Spor Müdürlüğü destekleriyle New Balance’nin ana sponsorluğunda, Polar ve SigmaGlass’ın sponsorluğunda Yarış Takvimi (www.yaristakvimi.) tarafından düzenlenmiştir.

Bu yarışın gerçekleşmesinde Atletizm İl Temsilcisi Av. Salih Yıldız ve Urfa Atletizm Spor Kulübü Başkanı Habip Erdoğan’ın girişimleri etkili olmuştur.

Az sayıda ilimizde yapılan bu aktivitenin Şanlıurfa’da da yapılmaya başlaması Türkiye adına sevindiricidir. Antalya, Tarsus, Samsun, Adana ve Trabzon bu yarışların yapıldığı illerdir.

Kıtalar arası Avrasya Maratonu ilk düzenlendiğinde sadece 65 kişi ile koşulmuş ve bugün tüm dünya sporcularının katıldığı bir organizasyon haline dönüşmüştür. Bu anlamda Şanlıurfa Yarı Maratonu’da uzun yıllar tekrarlanarak uluslar arası bir organizasyon olmayı hedeflemektedir.

Şu ana kadar 320 sporcunun kaydolduğu yarışta birçok milli atletinde mücadele etmesi bekleniyor. Tüm Şanlıurfa Pazar günü saat: 09.00’da Kapalı spor salonu önünde buluşalım. Koşmak isteyen sporseverler Cumartesi saat: 14.00-16.00 arası Kapalı Spor Salonu içinde kurulacak kayıt bürosuna başvurmaları gerekmektedir.

Şanlıurfa yarışı için SunExpress den ucuza bilet fırsatı.

Biletinizi 18-20 Ekim tarihleri arasında sunexpress.com ya da 444 0 797’den alın, 15 Kasım 2011 ile 24 Mart 2012 arasında Şanlıurfa’da yapılacak olan yarış için iç hatlarda her şey dahil 39.99 TL’lik fırsattan yararlanın.

Kayıt Malzemelerinin Dağıtımı ve Makarna Partisi

Makarna partisi ve yarış malzemelerinin dağıtımı 19 Kasım Cumartesi günü saat 12:00 – 16:00 arasında şehir merkezinde bulunan 11 Nisan Stadyumu'nun bitişiğindeki Kapalı Spor Salonu'nda yapılacaktır.

Sporculara yiyecek ve içeceklerin ikram edileceği makarna partisinde, kayıtlarını tamamlamış sporcular çip, göğüs numarası ve anı t-shirtlerini kayıt masalarından alacaklardır.


Ödüller

Yarı Maraton / Genel Sıralama

Genel sıralama erkek ve kadınlarda ilk 3 dereceye giren sporculara sırasıyla 1000TL, 750TL ve 500TL para ödülü verilecektir. Ayrıca birinci gelen erkek ve kadın sporculara New Balance koşu ayakkabısı hediye edilecektir.

10Km Yarışı / Genel sıralama

Genel sıralama erkek ve kadınlarda ilk 3 dereceye giren sporculara Polar marka nabız saatleri hediye edilecektir. Saatler hakkında detaylı bilgiler aşağıdaki linklerden alınabilir.

YARIŞA KAYIT OLAN TÜM SPORCULAR YARIŞTAN SONRAKİ 20 GÜN İÇERİSİNDE GÖGÜS NUMARALARINI KULLANARAK POLAR MARKA ÜRÜNLERİ %15 UCUZA ALABİLİRLER.

1.lik ödülü : Polar, Model RS400 (değeri 269 Euro)

2.lik ödülü : Polar, Model RS300 (değeri 199 Euro)

3.lük ödülü: Polar, Model RS100 (değeri 118 Euro)

Yaş gruplarında ilk 3 dereceye giren sporculara madalya verilecektir.

Yarışı bitiren tüm sporculara anı madalyası verilecektir.

Parkur

Yarış, şehir merkezinde bulunan 11 Nisan stadyumundan başlayacak ve aynı yerde bitirecekler. 10K ve Yarı Maraton mesafesi koşacak sporcular aynı noktadan, aynı anda start verilecek. Viranşehir istikametine giden parkurda 10K koşacaklar 5. kilometreden dönecekler, yarı maraton koşacaklar ise 10.55 km koştuktan sonra dönüş noktasına ulaşacaklardır. Parkurun sadece 1.5-2.5 km'ler arası %2 eğimli, geri kalan kısmının tamamı düz veya %1 eğimlidir. Zemin yeni asfalt ve koşmaya çok müsaittir.

Şanlıurfa’da yapılacak olan ve www.yaristakvimi.com tarafından düzenlenen Yarı Maraton için site şanlıurfa’nın tanıtımı açısından sitesinde Şanlıurfa için kısa bir gezi bilgisi de verdi.

Şanlıurfa da Gezilecek Yerler

Harran

Şanlıurfa'nın 44 kilometre güneydoğusundadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen tarihi Harran Kenti, kendi adıyla anılan Harran Ovası merkezinde kurulmuştur.

Tevrat'ta Hârân olarak geçen yerin burası olduğu söylenilir. İslam tarihçileri kentin kuruluşunu Nuh Peygamberin torunlarından Kaynana veya İbrahim Peygamberin kardeşi Aran'a (Haran) bağlarlar. 13. yüzyıl tarihçilerinden İbn Şeddad, Hz. İbrahim'in Filistin'e gitmeden önce bu şehirde oturduğunu yazmaktadır. Bu nedenle Harran'a Hz. İbrahim'in kenti de denildiğini, Harran'da İbrahim Peygamberin evinin, adını taşıyan bir mescidin, onun otururken yaslandığı bir taşın varolduğunu söylemektedir.

Harran tarihiyle ilgili en doğru bilgiler arkeolojik kazılardan elde edilen buluntulara dayanmaktadır. Harran adına ilk defa, Kültepe ve Mari'de bulunan M.Ö. II. bin başlarına ait çivi yazılı tabletlerde "Har-ra-na" veya "Ha-ra-na" şeklinde rastlanılmaktadır. Kuzey Suriye'de bulunan Ebla tabletlerinde ise Harran'dan "Ha-ra-na" olarak bahsedilmektedir. M.Ö. II. binin ortalarına ait Hitit Tabletlerinde, Hitit'lerle Mitanni'ler arasında yapılan bir anlaşmaya Harran'daki Ay Tanrısının (Sin) ve Güneş Tanrısının şahit tutulduğu belirtilmektedir.

Harran, Kuzey Mezopotamya'dan gelerek batı ve kuzeybatıya bağlanan önemli ticaret yollarının kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı Harran, Anadolu ile sıkı ticaret ilişkileri bulunan Asurlu tüccarların da önemli uğrak yerlerinden biri idi. Anadolu'dan Mezopotamya'ya Mezopotamya'dan da Anadolu'ya olan ticaret binlerce yıl Harran üzerinden yapılmıştır. Bu da burada zengin ve köklü bir kültür birikiminin oluşmasına neden olmuştur.

Harran; Ay, Güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı eski Mezopotamya putperestliğinin (Sabiizm) önemli merkezi olması yönüyle ünlü idi. Bu nedenledir ki Harran'da Astronomi ilmi çok ilerlemiştir.

Urfa'nın Hıristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri haline gelmesine karşılık, Asur, Babil ve Hitit devirlerinden beri Harran'da süre gelen Sabiizm varlığını M.S. 11. yüzyıla kadar sürdürebilmiştir. Dünyadaki üç büyük felsefe ekolünden birisi "Harran ekolü"dür.

Bugün Cüllab ve Deysan ırmakları kurumuş olduğundan, Harran sudan ve yeşilden mahrum bir ovanın ortasında 5000 yıllık tarihi ile ayakta durmaktadır. Tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ve çeşitli mimari kalıntıları, geceleyin gök yüzünde pırıl pırıl yıldızları ile turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Atatürk Barajı ve Urfa Tünelleri vasıtasıyla Harran Ovasına akıtılacak olan Fırat Nehri, Harran'ı tarihteki yeşil ve verimli günlerine kavuşturacaktır.

Şuayb Şehri

Şanlıurfa'dan 88 km uzaklıktaki Özkent köyü adıyla anılan tarihi harabelerdir. Geniş bir alana yayılan ören yerinin surlarla çevrili olduğu ve Roma devrinde inşa edildiği anlaşılmaktadır. Halk arasında Şuayb Peygamberin bu kentte yaşadığına inanılır. Burada Peygamber Makamı olarak ziyaret edilen bir de mağara bulunmaktadır.

Sogmatar

Şanlıurfa'ya 73 km uzaklıktaki kent bugün Yağmurlu köyü adıyla anılmaktadır. M.S.1 ve 2'nci yüzyıllarda Süryaniler tarafından iskan edilmiştir. Kökü Harran Sin Kültürüne dayanan Sabiizm ve Baş tanrı Marilaha'nın kültür merkezi olduğu bilinen Sogmatar ören yerinin Baş tanrıya ve gezegenlere ibadet edilen ve kurban kesilen açık hava mabedi en önemli kalıntılarından biridir. Mabedin duvarlarında Süryanice yazılar ve gezegenleri tasvir eden insan rölyefleri işlenmiştir. Ayrıca Kalenin batısında bulunan tepedeki kayalara da tanrıları tasvir eden rölyefler ve Süryanice yazılar işlenmiştir.

Nevali Çori
Nevali Çori adıyla tanınan antik yerleşme yeri, Şanlıurfa ili Hilvan ilçesine bağlı Kantara köyünün sınırları içerisinde Fırat nehrinin sağ tarafında ve onun bir kolu olan Katara Deresinin yanında yer almaktadır.

Kazane
Şanlıurfa merkeze bağlı Kazane (Uğurcuk) yerleşim alanının tarihi MÖ 5000-3000'e dayanmaktadır. Çalışmalar sırasında mimari buluntular, evler, sokaklar ve bu döneme ait eserler bulunmuştur. Bu yerleşim alanında höyüğün tepesinde su deposu inşa edilmiştir. Ayrıca Sümerce'yi Akadça'ya çeviren bir alfabe bulunmuştur.

Balıklı Göl
(Aynzeliha Ve Halil-Ür Rahman Gölleri ) Urfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Urfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerleridir.

İbrahim Peygamber, devrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol" emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. Hz. İbrahim bir gül bahçesinin içersine sağ olarak düşer. Hz. İbrahim'in düştüğü yer Halil-ür Rahman gölüdür. Rivayete göre Nemrut'un kızı Zeliha da İbrahim'e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha'nın düştüğü yerde de Aynzeliha Gölü oluşmuştur. Her iki göldeki balıklar halk tarafından kutsal kabul edilerek yenilmemekte ve korunmaktadır

GÖBEKLİ TEPE
Şanlıurfa'nın 20 km . doğusundaki Örencik Köyü yakınlarında bulunan bir kazı alanıdır. Mezopotamya'daki en eski tapınaktır.

1996 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü (DAI) ile Şanlıurfa Müzesi'nin ortak çalışması ile yapılan kazılarda günümüzden 11.000 yıl öncesine ait (Çanak-Çömleksiz Neolitik Dönem) büyük bir tapınak kalıntısına ulaşılmıştır. Ayrıca tapınağı süsleyen doğal boyutlarında taştan oyulmuş yaban domuzu, kaplumbağa ve akbaba heykelleri de bulunmuştur.

Göbekli Tepe'de ortaya çıkan tapınağı önemli kılan neden, tapınağı yapanların, yerleşik hayata geçmemiş avcı-toplayıcı insanlar olmasıdır. Bu da yerleşik yaşama geçişte ekonomik ya da ekolojik değil, kalabalık ve uzun süreli dinsel törenlerin rol oynamış olabileceğini gösteriyor.

Göbekli Tepede arkeologlar 15 metreye varan daire biçimli üç alan ortaya çıkarmışlardır. Kazı yerinde üzerlerinde çeşitli hayvan kabartmaları ya da bunların taşa kazınmış figürlerinin yer aldığı "T" biçimli 16 destek ve kireçtaşı tabakası bulunmuştur. Ayrıca bulunan bazalttan yapılmış kaplar ve işlenmiş çakmaktaşlarından, burada yaşayanların kalıcı olmasa da en azından geçici bir süre burada yaşadıkları anlaşılıyor. Büyük olasılıkla Göbekli Tepe, bölgede yaşayan insanlarca dinsel amaçlar için düzenli olarak ziyaret edilen bir buluşma yeri idi.

Burada bulunan yapıların eski tarihlileri dairesel, daha yeni olanlar ise dikdörtgen biçimlidir.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hedefinde hala Beşiktaş varmış...

Hedefinde hala Beşiktaş varmış...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık