Ana Sayfa Dünya Şanlıurfa Paris'i büyüledi

Şanlıurfa Paris'i büyüledi

Giriş Tarihi: 25 Mart 2015 Çarşamba 14:32
Şanlıurfa Paris'i büyüledi

Fransa'nın başkenti Paris'te UNESCO binasında gerçekleştirilen Uluslararası Nevruz Resepsiyonuna Şanlıurfa tarihi ve kültürel değerleriyle renk kattı.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde gerçekleştirilen Şanlıurfa'nın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtma atağı; dünyanın birçok ülkesinin temsilcilerinin ve UNESCO Heyetinin yer aldığı salonda yapıldı.

 

 Salona gelen konuklara; Şanlıurfa'nın tarihi yerlerinin ve kültürel değerlerinin salonun girişinde banderlarla tanıtımı yapılarak, Büyükşehir Belediyesinin İngilizce olarak hazırlattığı tanıtım broşürleri, Göbeklitepe dergisi ve Tanıtım Kliplerinin yer aldığı CD'ler hediye edildi.

 

Başkan Güvenç'in seçim vaatleri arasında yer alan Şanlıurfa'nın Tarihi ve Kültürüyle Dünya Arenasında tanıtımını Fransa'nın Başkenti Paris'te gerçekleştirerek, Şanlıurfa Paris'teki Nevruz Etkinliğine damgasını vurdu .

 

Nevruz'un UNESCO Kalıcı Kültürel Miraslar listesine girmesiyle gelenekselleşen Nevruz Resepsiyonu Paris'te bulunan UNESCO'nun en büyük kongre salonunda bin 500 kişinin katılımıyla yapıldı.

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı(TÜRKSOY)'un organize ettiği Geleneksel Nevruz resepsiyonu; Afganistan, Azerbaycan, Irak, İran, Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve UNESCO yetkililerinin iştirakiyle verildi.

 

Nevruz Resepsiyona UNESCO Genel Direktör İrina Bokova, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov açılış konuşmalarıyla başladı.

 

            Resepsiyonda çeşitli dillerde Nevruz'u kutlayan Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ise yaptığı konuşmada dünyada Nevruz'u kutlayan ve tanıyan ülkelerin toplam nüfusunun Pakistan ve Hindistan'la birlikte iki milyara yaklaştığı hatırlattı.

 

Botsalı, 2015 yılındaki Nevruz'da; barış, dostluk, diyalog, hoşgörü, birlik ve beraberlik mesajlarının güçlü bir biçimde tekrarlanmasının her zamankinden daha önemli ve elzem olduğunu belirtti. Botsalı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç'e ve Şanlıurfa heyetine yaptıkları çalışmadan dolayı teşekkür ederek, bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti aktardı.

 

Nevruz'u kutlayan ülkelerinin zengin kültürlerini ile sergiledikleri yöresel gösterilerle etkinliğe renk kattılar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star