Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA PLATFORMU ŞANLIURFA İL TEMSİLCİLİĞİ STK’LARI BİRARAYA GETİRDİ.

ŞANLIURFA PLATFORMU ŞANLIURFA İL TEMSİLCİLİĞİ STK’LARI BİRARAYA GETİRDİ.

Merkezi Ankara’da bulunan başkanlığını Habip Çadırcı’nın yaptığı Şanlıurfa Platformu Şanlıurfa il temsilciliği, Şanlıurfa Platformu’nu tanıtmak, Şanlıurfa ile ilgili sorunları dile getirmek, öneriler sunmak amacıyla Stk’larla biraraya geldi.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2013 Perşembe 11:52
ŞANLIURFA PLATFORMU ŞANLIURFA İL TEMSİLCİLİĞİ STK’LARI BİRARAYA GETİRDİ.

Toplantıya Şanlıurfa Platformu Başkanı Habip Çadırcı, Şanlıurfa platformu İl temsilcisi gazeteci yazar Mehmet İnat, Evet derneği Başkanı Fuat Balcı, Aniyad başkanı Ahin Güneş, Agied Başkan yardımcısı M. Ali Çiftçi, gazeteci yazar Bermal Melik, gazeteci yazar Nuray Açar ve diğer davetliler katıldı.

 

Toplantının Açış Konuşmasını Yapan Şanlıurfa Platformu Başkanı Habip ÇADIRCI;

Ankara’da yaşayan biz Şanlıurfalılar doğup büyüdüğümüz; ailelerimizin yaşamakta olduğu bizlerin de dönüp yaşamayı, arzu ettiğimiz Şanlıurfa ilinin parlak günlere ulaşabilmesi için ilimizin iktisadi, ticari, sanayi, sosyal ve çevre konuları ile ilgili problemlerinin tespit edilmesi; bu problemlerin çözümlenmesi için gerekli stratejiler ile çözüm yolları aranması konusunda fikir alış verişinde bulunmak ve bu tespitlerimizi mahalli yöneticiler ile yetkili çevrelere duyurabilmek amacıyla zaman zaman bir araya gelmek için Şanlıurfa Platformu’nu kurduk. Kısa bir süre önce kurulmamıza rağmen Şanlıurfa’lı hemşehrilerimizin ilgisi, teveccühü, desteği sayesinde hem çok büyüdük, hem de etkinliklerimizi arttırdık, dedi.

 

Daha sonra söz alan Şanlıurfa Platformu Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet İNAT; Biz Şanlıurfa Platformu olarak çalışmalarınızın merkezine Şanlıurfa’yı ve Şanlıurfalı’yı koymaktayız. Şanlıurfa’nın en büyük sıkıntısı Ankara’ya sesini istediği gibi duyuramamasıdır. Ankara’nın, Şanlıurfa’mızın sorunlarını en doğru biçimiyle duyduğu müddetçe, ilimizin sorunları daha çabuk çözüme ulaşacaktır. İşte burada devreye Urfa’dan gelen sesi Ankara’ya duyuracak, Ankara’da Şanlıurfa merkezli çalışacak memleket sevdalıları giriyor. Bu etapta onlar da biz oluyoruz. Şanlıurfa için sloganımız karşılıksız sevmek ve karşılıksız çalışmak olmalıdır, dedi.

 

Toplantıda STK temsilcileri birer konuşma yaptılar. Şanlıurfa ile ilgili sıkıntılar, problemler dile getirildi, öneriler sunuldu. İlgili ve yetkililere iletilmek üzere notlar alındı.

Toplantıda Şanlıurfa Platformu Başkanı Habip ÇADIRCI’ya bazı sorular soruldu. Sorulardan bazıları aşağıda verilmiştir;

 

Şanlıurfa platformu ne zaman kuruldu ve kuruluş amacı nedir?

Biz arkadaşlarımızla zaman Ankara’da belli periyotlarla Urfa’daki kültürümüzün yansıması olan “Sıra Gezme” geleneği şeklinde bir araya geliyorduk. Bu bir araya gelişlerimizin Şanlıurfa’mız açısından da kazanımlara sebep olması gerektiğine karar verdiğimizde bir takım araştırmalar yaptım. Bir dernek çatısı altında toplanıldığında büyük hizmetler yapılacağını görünce Şanlıurfa Platformunu kurmaya karar verdik. Amacımız ilimizin iktisadi, ticari, sanayi, sosyal ve çevre konuları ile ilgili problemlerinin tespit edilmesi, bu problemlerin çözümlenmesi için gerekli stratejiler ile çözüm yolları aranması konusunda fikir alış verişinde bulunulması ve bu tespitlerimizin mahalli yöneticiler ile yetkili çevrelere duyurabilmek amacıyla zaman zaman bir araya gelinmesi idi. Yola çıktığımızda tabiri caizse üç-beş kişiydik. Ancak gayretimiz, çalışma şevkimiz ve Şanlıurfa sevgimiz bizi, bizim gibi düşünen insanlarla birleştikçe Şanlıurfa Platformu bugünkü halini aldı. Daha yapılacak çok işimiz var.  Platform kurulalı 8 ay oldu, biz halen ilk günkü heyecanımızı ve başarılı olma yolundaki inadımızı muhafaza ediyoruz. Sanırım bunun tek sebebi de Şanlıurfa’ya olan karşılıksız sevgimizdir.

 

Kurulduğundan Bugüne Ne Gibi Etkinlikler Yaptınız?

Kısa bir süre önce kurulmamıza rağmen birçok faaliyet yaptık. Bunlardan bazıları:

-Periyodik olarak her hafta bir milletvekilimizi konuşmacı olarak davet ettik. Bu toplantılarda hemşehrilerimiz Şanlıurfa’nın sorunları ile ilgili sorular sordular, sorunlara çözüm önerileri sundular, bilgi ve fikir alışverişinde bulundular.

 

-Konusunda uzman kişileri konuşmacı olarak davet ettik böylece hemşehrilerimizi çeşitli konularda bilgilendirmiş olduk.

 

-Belediye Başkanlarımızı davet ettik, yaptıkları hizmetleri anlattılar.

 

-ilk defa ŞANLIURFA 1.GELENEKSEL BAHAR ŞENLİĞİ düzenledik.

 

-Yerel medya temsilcilerini davet ettik, medyanın mevcut durumunu ve sorunlarını dile getirdiler.

-Ankara’ya çalışmak için gelen TARIM İŞCİLERİNİ SAĞLIK TARAMASI’ndan geçirdik.

- Yaptığımız faaliyetleri kamuoyuna duyurmak için Web sitesi kurduk.

- Faaliyetlerimizi tüm yurt sathına yaymak için Türkiye’de 30 il temsilcisi seçtik.

- Birçok il temsilcimiz çeşitli faaliyetler yaptılar.

 

Bundan Sonra Neler Yapmayı Düşünüyorsunuz?

-Şanlıurfa’mızın kalkınması, güzelleşmesi ve cazibe merkezi haline gelmesi için PROJE YARIŞMASI düzenledik.

 

 

Proje konuları

  1. 1. Turizm/Kültür/Tanıtım
  2. 2. Tarım ve Çevre
  3. 3. Ekonomi (Şanlıurfa’da istihdam ağırlıklı öncelikli yatırım konuları)

İlk üçe giren projeler daha sonra basın yoluyla kamuoyuna duyurulacak, ilgili ve yetkililere iletilecektir.

- Televizyon kanallarıyla işbirliği yapacağız.

-  Şanlıurfa’yı tanıtmak için panel, konferans, tanıtım günleri gibi etkinlikler düzenleyeceğiz. Bunlarla ilgili altyapı çalışmalarını tamamladık.

 

-Daha önce yaptığımız gibi siyasilerimizi, konusunda uzman olan bilim adamlarımızı, spor adamlarımızı, sanatçılarımızı, işadamlarımızı, eğitimcilerimiz gibi çeşitli dallarda uzman olanları konuşmacı olarak davet edeceğiz.

Öncelikle Sesimizi ne kadar çok kişi duyarsa, yanımızda o kadar çok insan yürür düşüncesiyle Şanlıurfa Platformunu her kesimden insana tanıtmaya çalıştık. Elbette bu bağlamda çalışmalarımız sürecek. Biliyorsunuz ki yürüdüğünüz yol kadar yol arkadaşınız da önemlidir. Bu nedenle ülke çapında 30 il temsilcimizi seçtik.  Hemşerilerimizden bizi takip etmelerini, hatta sadece takip etmeyip gelip bizimler birlikte yürümelerini rica ediyorum.

Böyle bir oluşumun merkezi, neden Şanlıurfa’da değil de Ankara’ da?

 

-          Önemli olan çalışmalarınızın merkezine Şanlıurfa’yı ve Şanlıurfalı’yı koyabilmektir. Şanlıurfa’nın en büyük sıkıntısı Ankara’ ya sesini istediği gibi duyuramamasıdır. Buradaki sıkıntı Urfa’nın ve Urfalı’nın sesinin ve yeri geldiğinde çığlığının en yalın biçimde, isteğin muhatabına duyurulmasıdır. Ankara’nın, Şanlıurfa’mızın sorunlarını en doğru biçimiyle duyduğu müddetçe, ilimizin sorunları daha çabuk ve daha olması gerektiği şekliyle çözüme ulaşacaktır. İşte burada devreye Urfa’dan gelen sesi Ankara’ya duyuracak, Ankara’da Şanlıurfa merkezli çalışacak memleket sevdalıları giriyor. Bu etapta onlar da biz oluyoruz.

-Kültür ve sanat şehri olarak bilinen Şanlıurfa sizce yurt içinde ve yurt dışında layıkıyla tanınıyor mu? Sizce Şanlıurfa hak ettiği yerde mi?

-Bence tanınmıyor. Biz memleketimize ve memleketlimize gereği gibi sahip çıkmazsak kim sahip çıkacak. Biz memleketimizi yeterince tanıtmazsak onu kim tanıtacak ve kim tanıyacak. Medeniyet bizde başlamış, kültürümüz ve sanatımız dillere destan, peygamberler şehriyiz, belkide önümüzdeki on yılda ülkenin en kalabalık şehirlerinden biri olacağız. İnsanlar bizim kendimize verdiğimiz değer kadar değer biçiyorlar bize, bizim kendimizi tanıttığımız kadar tanıyorlar bizi. Şanlıurfa şu an hak ettiği yerde değil. Bu konuda birilerini suçlayarak bir yere varamayız. Birlik,beraber olmak ve bu memleket için çalışmak gerekiyor. Karşılıksız sevmek ve karşılıksız çalışmak. Çünkü bizim başka gidecek yerimiz yok. Dönüp dolaşacağımız yer, son durakgahımız burası bizim.

 

Şanlıurfa spor için düşünceniz nelerdir?

 

- Elbetteki bütün hemşerilerim gibi ben de her şeyden önce Şanlıurfasporu 1. Ligde görmek isterim. Yeni başkanımız ile Şanlıurfasporun daha güzel şeyler başaracağına inanıyorum. Sonuna kadar Şanlıurfaspor… Hep destek tam destek diyorum ben.

Özellikle son yıllarda ülke genelinde Şanlıurfa’nın eğitimdeki başarısızlığını neye bağlıyorsunuz?

-Her ne kadar özellikle üniversite sınavında il bazında sıralamanın gerisinde isek de ben bu durumun zaman içerisinde düzeleceğine inanıyorum. Yapılan öğretmen alımları, yeni yapılan okullar, verilen imkânlar kötü gidişata dur diyecektir bir yerde.  İnşallah Şanlıurfa için hayırlı gelişmeler olur bu konuda.

 

Şanlıurfa için hangi hizmet sirenleri susmadan çalmalı?

- Şanlıurfa’nın kentsel dönüşüme kucak açması ve süre geçirmeden uygulamaya sokması gerekiyor. Ev kiralarının çok yüksek olduğu ilimizde insanlarımızın bu sorununa cevap olabilmek adına yeni yerlerin imara açılması gerekiyor. Yeni uydu kentler kurulmalıdır.

-Eğitimdeki sorunların belirlenmesi ve bertaraf edilmesi şart. Bu konuda da gerekli çalışmalar yapılmalı. Kurumlarımız arasında ortak çalışmalar düzenlenmeli ve koordinasyon eksikliği giderilmelidir.

 

- Şanlıurfa turizm kenti haline dönüşmelidir.

- Şanlıurfa’da ticari hareketliliğinin sağlanması için yeni üniversite kurulmalıdır.

- Tugay komutanlığının şehir merkezinin dışına çıkarılmalı, yerine kültür ve sergi alanları yapılmalıdır.

-  Metro ve raylı hizmetleri sağlanmalıdır.

-Tarihi yerler onarılarak turizme açılmalıdır.

-Kamu ve özel bankalar arttırılması,

-Sağlık hizmetleri yaşlı olan hastalara evinde verilmelidir.

- Tarımsal gıda, tekstil gibi işletmeler açılmalıdır.

- Modern bir hayvanat bahçesi açılmalıdır.

-İlimizde, gerek göç, gerekse doğurganlık faktörleri neticesi büyük bir nüfus artışı olduğundan ve sürdüğünden, çok acil istihdam sahaları açılmalıdır. .

- İlimize Merkez Bankası şubesi ya da Bölge Müdürlüğü açılmalıdır.

- Bölgeye hitap edecek onkoloji hastahanesi açılmalıdır.

- Biri Vakıf , diğeri de Devlet Üniversitesi olarak,  iki üniversite daha açılmalıdır.

-  Tarihî yerler restorasyon sonucu turizme kazandırmalı.İnanç turizmine, kayak ve baraj gölü turizmine önem vermeli.

- Şanlıurfa ile ilgili herçeşit belgeselin rutin olarak yerel TV lerde haftalık veya aylık olarak verilmelidir.

- Atatürk Barajında su ürünleri geliştirilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır

- Şanlıurfa’ya bir kültür sokağı açılmalıdır.

 

Şanlıurfa yerel medyasını nasıl görüyorsunuz?

Yerel medyayı ben beğeniyorum.Kapasiteli,yetenekli,tecrübeli,iyi niyetli gazetecilerimiz var.Gerekli destek verilse Şanlıurfa çok şey kazanır.

Bizim açımızdan bakarsak; onlar bizim sesimize biz onların sesine kulak vererek karşılıklı seslenmekteyiz birbirimizi görmesekte sanal iletişim içindeyiz.Bizlere destek veriyorlar.Desteklerini artırarak devam ederlerse bizi teşvik etmiş olurlar,daha çok etkinlik yaparız.

 

Son Olarak Ne Söylemek İstersiniz?

Şanlıurfa Platformu olarak Şanlıurfamıza hizmet için yola çıktık.Bir nebze olsun memleketimize katkımız olursa ne mutlu bize.Ankara’da yaşayan hemşehrilerimizden ricamız yaptığımız faaliyetlerde yanımızda olmaları,katılımcı olarak yer alarak bizi daha çok faaliyet yapmak için teşvik etmelerini diliyoruz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star