Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA PLATFORMU’NDAN Ş.URFA’NIN KURTULUŞ TOPLANTISI

ŞANLIURFA PLATFORMU’NDAN Ş.URFA’NIN KURTULUŞ TOPLANTISI

Merkezi Ankara’da bulunan Şanlıurfa Platformu 11 Nisan 1920’de Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü nedeniyle Ankara’da bir toplantı düzenledi.

Giriş Tarihi: 14 Nisan 2014 Pazartesi 13:32
ŞANLIURFA PLATFORMU’NDAN Ş.URFA’NIN KURTULUŞ TOPLANTISI

Toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Platformu Başkanı Habip ÇADIRCI;  Şanlıurfa tarihe kendi kendini kurtaran şehir olarak geçmiştir. Şanlıurfalıların 11 Nisan’da gösterdiği eşsiz kahramanlık milli mücadele döneminde Anadolu’ya örnek olmuştur. Bu bakımdan bizlere emanet edilen bu şehrin ne kadar değerli olduğunu gelecek nesillere de aktarmak zorundayız.     Bereketli hilalin kilit taşı olan Şanlıurfa sahip olduğu değerler itibariyle insanlığa beşiklik etmiş ve stratejik konumu nedeniyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

“Bundan 94 yıl önce Urfalılar milletimize yakışır bir kahramanlık örneği göstererek haksızlığa karşı tüm cihana haykırışının en bariz örneğini göstermişlerdir.   Şanlıurfa halkı onikilerin koordinesi ile topyekûn genci, yaşlısı, şehirlisi, köylüsü ve kadını ile kahramanlıklar göstermişlerdir.Bugünkü neslimize, 94 yıl önceki şartlarda tüm imkânsızlıklara rağmen verilen mücadelenin, gösterilen fedakârlığın boyutunu anlatmalıyız.Bugün sahip olduğumuz değerlerimizin bedelinin ölçülmeyecek kadar kıymetli olduğunu anlatmalıyız.

11 Nisan 1920'de, On İkilerin önderliğinde yaptığı onurlu, anlamlı ve soylu bir mücadelenin sonunda, tarihte, kendi kendini kurtaran şehirlerden birisi olma onurunu yaşayan Şanlıurfa’lıhemşehrilerimizin11 Nisan kurtuluş bayramını kutluyor,aziz şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum,dedi.

Şanlıurfa Platformu Başkanı Habip ÇADIRCI’nın konuşmasından sonra söz alan Şanlıurfa MiletvekiliDoç.Dr.Abdülkerim GÖK ; Düşman kuvvetlerine karşı Şanlıurfamızın işgal edilemez kutsal bir vatan olduğunu tüm dünyaya haykıran, destan yazdıran  mücadeleleri neticesinde şanlı bayrağımızı 94 yıl önce bugün yeniden göndere çeken bir ecdadın evladı olmaktan gurur duyuyorum.  Ülke ve millet olarak bu kahramanlıklarla ne kadar övünsek azdır.  Şanlıurfalı’nın bu asil duruşu, bu ruhu bugün de aynı şekilde devam etmektedir.

Huzurun, barışın, kardeşliğin sembolü olan ve tarihin sıfır noktasındaki  Şanlıurfam, medeniyetin beşiği,  coğrafi konumu, sosyal yapısı ve inanç noktasında, çok önemli fikir ve aksiyon insanı yetiştiren kısacası her manada bölgesinde  her zaman ilklerin merkezi olmuştur.

Dünya tarihinde eşine az rastlanır birlik ve beraberlik örneği sergileyerek bu güzel vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor,değerli Şanlıurfalı hemşehrilerime selam ve saygılarımı sunuyorum,dedi.

Toplantıda bulunan hemşehrilerimizdeŞ.Urfa’nın kurtuluşu ile ilgili birer konuşma yaptılar.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık