Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa Samanına Büyük Rağbet

Şanlıurfa Samanına Büyük Rağbet

Şanlıurfa, Diyarbakır gibi Güneydoğu illerinden elde edilen samanlar Ardahan'da büyük rağbet görüyor.

Giriş Tarihi: 30 Temmuz 2017 Pazar 18:44
Şanlıurfa Samanına Büyük Rağbet

ARDAHAN'da bu yıl mevsim şartlarına bağlı olarak ot ve saman veriminde önceki yıla oranla düşüş kaydedildi. Ot ve tahıl hasadının başladığı kentte verim az olunca,  Şanlıurfa,  Diyarbakır gibi Güneydoğu illerinden samancılar  Ardahan'a akın etti.

Çok sayıda kamyon dolusu samanı  Ardahan'a getiren samancılar, bunların kilosunu 60 kuruştan satışa çıkardı. Saman ihtiyacı olan üreticilerin büyük rağbet gösterdiği Güneydoğu samanı için alıcılar ile satıcılar arasında sıkı pazarlıklar oldu. Saman pazarlığı zorlaştığında ise çevredekiler pazarlığa dahil oldu ve ve alıcı ile satıcı arasında uzlaşma sağlandı. Saman pazarlığından galip gelen genelde sıkı pazarlık yapan alıcılar oldu ve kilo fiyatında 5- 10 kuruş arasında indirim yapıldı.  Şanlıurfa'dan getirdiği samanları Ardahanlı üreticilere sattığını belirten Gürhan Uzun, şöyle dedi: 

"Samanları çok zor şartlar altında buraya getiriyoruz. Alıcılar zannediyor ki çok ucuza alıp burada pahalı satıyoruz. Halbuki saman buraya kadar getirilince kilosu 55- 60 kuruşa maloluyor. Bu arpa samanıdır. Büyükbaş hayvanlar için bu saman çok faydalı. Bu samanı yiyen sığırlar ikiz doğuruyor. Bunda yüzde 100 eminim."

Alıcı  İlhan Topçu da samanın 20 gün önce kilosunun 65 kuruş olduğunu, Güneydoğu'dan gelen samanların bu fiyatı 60 kuruşa kadar düşürdüğünü söyledi.

 

 

(sondakika)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Kadın esnaf sayısında artış

Kadın esnaf sayısında artış

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık