Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA SGK “ KAYITDIŞINI ÖNLEMEK İÇİN BİLİNÇLİ BİREYLER YETİŞTİRMELİZ “

ŞANLIURFA SGK “ KAYITDIŞINI ÖNLEMEK İÇİN BİLİNÇLİ BİREYLER YETİŞTİRMELİZ “

Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü Ve Şanlıurfa Kalkınma Derneği İş Birliği ile Şanlıurfa'da bulunan Şanlıurfa Imkb Çok Programlı Lisesinde “ Kadim Projesi “ kapsamında kayıtdışı istihdam ve sosyal güvenlik bilinci oluşturulmasına yönelik eğitim çalışması yapıldı.

Giriş Tarihi: 20 Şubat 2014 Perşembe 07:02
ŞANLIURFA SGK “ KAYITDIŞINI ÖNLEMEK İÇİN BİLİNÇLİ BİREYLER YETİŞTİRMELİZ “

“ KADİM PROJESİ “ kapsamında özellikle Meslek liseleri son sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan program çerçevesinde çalışma hayatına katılacak ve piyasanın ara eleman ihtiyacını karşılaması ve mezun olacak öğrencilerin çalışma hayatı esnasında karşılaşabilecekleri olumsuzluklar ve sosyal haklarının neler olduğu konusunda bilinçlendirilmesi ve sigortalı çalışmanın teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

Program çerçevesinde bir açıklama yapan Sosyal Güvenlik İl Müdürü  Kılıç “  Dünyada yaklaşık 1.8 milyon kişi kayıt dışı çalışmaktadır.. Ülkemizde de durum farklı olmamakla beraber KADİM Projesi kapsamında 2002 yılında % 53,7 olan kayıtdışılık oranı 2013 yılında % 36 seviyesine gerilemiştir. Bu demek oluyor ki çalışan her yüz kişiden 36 sı sigortasız, sosyal güvenceden yoksun bir şekilde çalışmaktadır. Şanlıurfa ilimiz de ise bu oran %60 ila % 70 oranları seviyesindedir.

Milli eğitim müdürü Metin İlci “ Yapılan çalışmaların önemine vurgu yaparak Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kaşif Kılıç ve ekibine teşekkürlerini sunarken Kal-Der yöneticilerine de böyle bir çalışmaya ön ayak oldukları için diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek teşkil etmesi gerektiğini “ söyledi.

Proğram sonunda Kal-Der tarafından Milli Eğitim Müdürü İlci ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kılıç’ a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık