Ana Sayfa Ekonomi ŞANLIURFA, TİGEM'DE KOYUN KIRKMALARI BAŞLADI

ŞANLIURFA, TİGEM'DE KOYUN KIRKMALARI BAŞLADI

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) en büyük işletmesi konumundaki Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü'nde ivesi cinsi 57 bin 500 koyun kırkıldı.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2012 Salı 04:22
ŞANLIURFA, TİGEM'DE KOYUN KIRKMALARI BAŞLADI
Hayvan varlığı bakımından TİGEM'in en önemli işletmelerinden biri olan Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü'nde bahar aylarında başlayan koyunları kırkma işlemi geçen ay başladı.

10 ayrı ağılda bulunan ve gruplar halinde getirildikleri Güzelyat Ağılı'nda 40 personel tarafından kırkılan koyunlar, işlemin ardından hastalıklara karşı ilaçlı suyla dolu havuzda yıkandı. Elde edilen yünler ise işletmede daha sonra belirlenecek bir tarihte açık artırma usulüyle satışa çıkarılacak.


-''Günde 2 bin koyun kırkılıyor''


Ceylanpınar Tarım İşletme Müdür Yardımcısı Ahmet Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günde 2 bin koyunun kırkıldığını ve ortalama 2 - 3 ton yün elde edildiğini söyledi. Tuncer, koyunların herhangi bir hastalık riskine karşı ilaçlı suyla yıkandığını ifade etti.


Geçen yıl kırkılan koyunlardan 120 ton civarında yün elde ettiklerini, bu yıl da aynı rakama ulaşmayı planladıklarını aktaran Tuncer, şunları kaydetti:


''Günde 2 bin koyundan ortalama 2 - 3 ton yün elde edildi. Yünleri yıl içinde açılacak ihaleyle iştirakçilere satacağız. Her yıl ciddi talep gören bu ihaleye, bu yıl da aynı ilginin olacağı kanaatindeyiz.'' YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Özlü, Şanlurfa heyetini kabul etti

Bakan Özlü, Şanlurfa heyetini kabul etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık