Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA VAKFI'NDA NELER OLUYOR

ŞANLIURFA VAKFI'NDA NELER OLUYOR

Son günlerde merkezi Ankara'da olan Şanlıurfa Vakıfı içerisinde yaşanan olaylardan dolayı Şanlıurfa kamuoyunda adeta "Şanlıurfa Vakfında neler oluyor" dedirtti.

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2012 Pazartesi 08:54
ŞANLIURFA VAKFI'NDA NELER OLUYOR
Urfa Haber /HABER YORUM


Geçtiğimiz yıl içinde genel kongresi yapılarak Mehmet Karakuş başkanlığındaki yönetimin değiştiği Şanlıurfa Vakfı'nda, Ahmet Kılıç'ın  genel başkan olması beklenirken samet atabay'ın vakfın başına geçmesi ilk başlarda vakıf içerisinde olumlu bir gelişme olarak  yaşandı. Ancak; mevcut başkan samet atabayın son dönemdeki icraatlarının ve yaklaşımlarının vakfın cadı kazanına dönüştüğü iddialarını gündeme getirdi.


Gerek vakıf yönetiminden, gerekse vakıf genel merkezine yakın çevreler samet atabayın artık vakfa zarar verdiğini iddia ettiler. Ortaya atılan iddialar öyle ağır ithamlar ve keyfilikler içeriyor ki, iddiaları dinledikçe, izledikçe "Şanlıurfa Vakfında neler oluyor, Vakıflar Genel Müdürlüğü neden olaya el atmıyor" sorularını sormaktan, insan kendini alamıyor.


Vakıf'ta özellikle en son Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi yönetiminin görevden alındığı iddiası deyim yerinde ise bardağı taşıran son damla gibi kamuoyuna yansıdı. Bununla da kalmayıp iş mahkemeye kadar yansıyacak bir hal aldı.


Zira iddialar yenilir yutulur cinsten değil. Çünkü, en son edindiğimiz iddialara göre vakfın hali hazırdaki genel başkanı samet atabayın yanındaki yönetim kurulu üyelerinin tamamına yakının istifa ettiği, atabayın da kendi başına yeni bir yönetim oluşturmak için vakıf senedinde yazılanların tersi atamalar yaptığı ve bu durumun vakfın senedine aykırı olduğu şeklinde. Hatta iddiaları ortaya süren vakıf yöneticilerinden bir kısmı yaptıkları açıklamada "atabayın yaptığı, yapmaya çalıştığı hukuki değil. Sanırız Vakıf senedinde yazılanları ya yeterince okumamış, ya da kendi bildiğini hukuka aykırı olarak dikta etmeye çalışıyor. Hepsinden önemlisi vakfın üyesi olarak seçilmiş yönetimdeki üyelerinin tamamına yakını istifa etmiş. Kendi kafasına göre yönetime isimler atamış. Aslında yapması gereken kendi çalıp, kendi oynamayı bir tarafa bırakıp bir an evvel olağanüstü kongre kararı alması gerekir. olması gereken de budur" iddiasını söylediler.


Öte yandan Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi yönetiminin görevden alındığı açıklamalarının ardından hali hazırdaki Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi Başkanı Doktor Müslüm Sunay ise farklı bir iddia ortaya atarak, deyim yerindeyse vakıf genel merkezine meydan okurcasına "Biz görevimizin başındayız. Zira yönetim kurulu üyelerinin tamamına yakının istifa ettiği bir yönetimin aldığı karar hukuki değil. Çünkü, vakıf senedine, yeni vakıflar yönetmeliğine göre genel merkezin önce urfa'ya göndereceği denetleme kurulu başkanlığındaki bir heyetle bizi denetlemesi gerekir. Denetleme sonucunu bir rapor haline getirip, vakıflar genel müdürlüğüne sunması gerekir. Vakıflar genel müdürlüğü de bu rapora göre bir karar alır. Hiç bir denetleme yapılmadan, araştırma yapılmadan -sizi görevden aldım- tarzında bir yaklaşım hukuki olamaz, meşru olamaz. sayın başkanın keyfi tutumları ile vakıf yönetilemez. Yönetilemediği gibi Şanlıurfa'ya Şanlıurfa Vakfı'nı kamuoyu önünde karalamaya, küçük düşürmeye olmayan şeyleri varmış gibi göstermeye de bir hakkı olamaz. Biz Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi yönetimi olarak görevimizin başındayız. Hukuki süreci de başlatıyoruz. Ve inanıyoruz ki, hukuki süreç sonunda, Şanlıurfa Vakfı'nı ve Şanlıurfa'yı küçük düşürmeye çalışanlar, hukuk dışı uygulamaları dikta etmeye çalışanlar adaletin yerini bulması karşısında hak ettiklerini bulacaklardır." dedi.

Görünen o ki, "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" hesabı Şanlıurfa Vakfı'nda Genel Merkez'de son dönemde yönetimde peş peşe yaşanan isitifalar ve dudak uçuklatan iddialar sonrası çalkantılı günler geçiren Şanlıurfa Vakfı'nda olayların nereye varacağı bilinmez ama Urfa Haber olarak Şanlıurfa Kamuoyu'nunda merakla beklediği gibi bizim beklentimiz Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün vakfta yaşanan bu durumu biran evvel teftiş etmesi, varsa hukuka aykırı davrananları biran evvel yargıya intikal ettirmesidir.


Çünkü, hiç bir kimsenin, ne seçilmişlerin, ne atanmışların Şanlıurfa'yı zedeleyecek hiç bir davranış ve küçük düşürmeye hakkı yoktur.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star