Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA VE SİVEREK'TE DOKTOR İÇİN EYLEM

ŞANLIURFA VE SİVEREK'TE DOKTOR İÇİN EYLEM

Şanlıurfa'da bir grup sağlık çalışanı, Gaziantep'te hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen doktorun, "sivil şehit" statüsünde değerlendirilmesini talep etti.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2012 Perşembe 12:54
ŞANLIURFA VE SİVEREK'TE DOKTOR İÇİN EYLEM
Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan çok sayıda sağlık çalışanı, sloganlar atarak, Köprübaşı Caddesi'ndeki Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önüne kadar yürüdü.
Burada sağlık çalışanları adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Şanlıurfa Tabip Odası Başkan Yardımcısı Dr. Eyüp Şelli, Gaziantep'te meslektaşlarına yapılan saldırının tüm hekimlerin kanını dondurduğunu dile getirdi.
Doktorların, bir ülkenin en önemli değerleri arasında yer aldığını ifade eden Dr. Şelli, bu tür saldırılara maruz bırakılmasına neden olan sistemin sorgulanması gerektiğini savundu. ASaldırı nedeniyle cılarının büyük olduğunu belirten Şelli, şunları kaydetti:
''Sivil şehitlik kavramının tartışıla geldiği bu günlerde eğer böyle bir rütbe herhangi bir meslekten insana nasip olacaksa, bunu en çok hak eden, bu menfur saldırıya uğrayan meslektaşımız olmalıdır. Genç yaşta insanlığa can vermek için hizmet veren bir hekimin canını almak düşüncesiyle yapılan bu saldırı hekime şiddetin boyutunun bir göstergesi olmaktan çıkarak, ülkedeki tüm hekimlerce terör olayı olarak algılanmaya başlamıştır.''

-''Gerekli tedbirler alınmalı''

Dr. Şelli, hekimlerin genel durumu kötü ve kritik olan hastalara müdahale etme konusunda hasta yakınlarının tehditlerinden dolayı korkar hale geldiğini ifade ederek, bu durum hastaların başka merkezlere sevkini artıracağını dile getirdi.
Açıklamanın ardından olayı alkışlarla protesto eden grup, daha sonra dağıldı.
Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde görevli göğüs cerrahi uzmanı Dr. Ersin Arslan, önceki gün servisteki odasında M.G'nin bıçaklı saldırısına uğramış, hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı. 


SİVEREK'TEKİ PROTESTO

Siverek'te sağlık çalışanları, Gaziantep'te bir doktorun hastanede bıçaklanarak öldürülmesini protesto etti.

Siverek Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelen ilçede görevli bir grup sağlık çalışanı, Gaziantep'te meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadı.
Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Dr. Murat Başıbüyük, meslektaşlarını böyle bir saldırıda kaybetmekten duydukları üzüntüyü dile getirdi.
Yaklaşık iki hafta önce Siverek Devlet Hastanesi acil servisinde çalışan Dr. Övgün Anıl Öztürkyeri'nin de hasta yakının memnun edememesi nedeniyle darp edildiğini öne süren Dr. Başıbüyük, sağlık politikalarını eleştirdi.
Bugün acil servisin dışındaki birimlerde sağlık hizmeti veremeyeceklerini belirten Dr. Başıbüyük, şunları kaydetti:
''Bugün bütün Türkiye'de; kamuda, özelde, birinci basamakta sadece nöbet düzeninde hizmet verebileceğiz. Sizin iyi bir hizmet alabilmeniz için, size hizmet vermek için çırpınan sağlık çalışanlarına saldırı ve şiddet uygulanmaması, insanların katledilmemesi için hizmet veremiyoruz. Tüm halkımızı bu mücadelede yanımızda olmaya çağırıyoruz.''
Basın açıklamasının ardından grup, sessizce dağıldı.
Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde görevli göğüs cerrahi uzmanı Dr. Ersin Arslan, önceki gün servisteki odasında M.G'nin bıçaklı saldırısına uğramış, hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.
AA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık