Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa Yanıyor

Şanlıurfa Yanıyor

Türkiye'nin en sıcak illerinden biri olan Şanlıurfa, çöl sıcakları ile adeta kavruluyor.

Giriş Tarihi: 31 Temmuz 2013 Çarşamba 11:46
Şanlıurfa Yanıyor

Hava sıcaklığının 46 derece olduğu Ramazan ayının son günlerinde vatandaşlar, ev ve iş yerlerinden mecbur kalmadıkça çıkmamayı tercih ediyor. Bazı vatandaşların serinlemek için tercih ettiği yerlerin başında ise ağaç gölgeleri, serin olduğu için inşaat alanları ve camilerin avluları geliyor. Özellikle turizm alanındaŞanlıurfa'nın göz bebeği konumunda bulunan Balıklıgöl bile eski yoğunluğunu yaşamıyor. Aşırı sıcaklardan camilere sığınanlar uyumayı tercih ederken, bir kısmı da cami avlusundaki gölgelikte zaman geçiriyor.

Öte yandan uzmanlar, vatandaşları özellikle 11.00-17.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor. Çoğu vatandaş, evlerindeki sıcağı klimalar ile azaltmaya çalışıyor.

Şanlıurfa'nın genelinde ağaçların gölgesine uzanan vatandaşlar, yaklaşık 35-40 yıl önce de yaz döneminde oruç tuttuklarını ancak o zaman havanın bu kadar sıcak olmadığını söyledi. Sıcak havalarda oruç tutmanın çok zor olduğunu, susuzluğun herkesi etkilediğini ifade eden vatandaşlar, sadece Şanlıurfa'da değil tümTürkiye'de bu yıl havanın çok sıcak olduğunu, bunun nedeninin küresel ısınma olduğunu söyledi.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık