Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA ZİRAAT ODASI’NDAN TARIM ÇALIŞANLARINA ÇAĞRI

ŞANLIURFA ZİRAAT ODASI’NDAN TARIM ÇALIŞANLARINA ÇAĞRI

Şanlıurfa Ziraat Odası kayıt dışı çalışmanın en yoğun olduğu tarım sektörü çalışanlarını yakından ilgilendiren ‘Tarım Sektöründe Sosyal Güvenlik’ konulu seminere ev sahipliği yapacak.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2014 Perşembe 13:27
ŞANLIURFA ZİRAAT ODASI’NDAN TARIM ÇALIŞANLARINA ÇAĞRI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB)ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)Genel Müdürlüğü ile işbirliği kapsamında toplam 6 il ile birlikte Şanlıurfa Ziraat Odası’nda 8 Aralık Pazartesi günü tarımda kayıt dışı istihdamın önüne geçme konusunda bilgilendirme semineri düzenleyecek. Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ve Başkan Yardımcısı Halil Ataş nü Şanlıurfa Ziraat Odası Konferans Salonunda gerçekleşecek seminere tüm çiftçi ve çiftçi örgütlerinin katılımının önemli olduğunu vurguladı.

Tarım sektöründe kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek ve çalışanların sosyal güvenlik haklarından faydalanabilmesi için TZOB ile SGK Genel Müdürlüğü işbirliği yaparak toplam 6 ilde çiftçi ve çiftçi örgütlerine yönelik bilgilendirme seminerleri düzenliyor. Bu kapsamda 8 Aralık Pazartesi günü Şanlıurfa Ziraat Odası Konferans salonunda başlayacak seminerde SGK Daire Başkanı Tevfik Özcan ve sosyal güvenlik uzmanları çiftçilere bilgi verecek.

Ayrıca Şanlıurfa Ziraat Odası ‘Tarımda kayıt dışı istihdamın önüne geçme’ konulu seminer ile de yeni binasında yeni hizmete giren Konferans salonunda ilk toplantıya da evsahipliği yapmış olacak.

‘TERCİHİMİZ SOSYAL GÜVENCESİ OLAN TARIM ÇALIŞANI’

Seminere evsahipliği yapacak Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, tarım sektörü çalışanlarının en çok muzdarip olduğu konulardan birinin sosyal güvence olduğunu belirterek düzenleyecekleri seminerin çiftçi ve tarım sektörü çalışanları için oldukça önemli olduğunu söyledi. Eyyüpoğlu, bu gün bölgemizde sosyal güvencesiz çok sayıda tarım çalışanı bulunuyor. Bu yüzden meydana gelen kötü olaylarda büyük mağduriyetler yaşanıyor. Öncelikle bu tür durumların önüne geçmek adına sosyal güvence çok önemli. Ayrıca çalışanların hak ihlallerinin de önüne geçmede sosyal güvence önemli bir sigorta görevi görüyor. Bu yüzden 8 Aralık Pazartesi günü saat 09:00’da başlayacak seminere katılım çok önemli.’ Dedi.

‘BU ÇAĞRIYA KULAK VERİN’

Türkiye’de en büyük istihdam alanı olan tarım sektörü çalışanlarını yakından ilgilendiren ‘tarım sektöründe sosyal güvence’ seminerinin Şanlıurfa Ziraat Odası’nda düzenleniyor olmasının kayıt dışılığın önlenmesinde önemli bir adım olduğunu kaydeden Ziraat Odası Başkan  Halil Ataş, seminere katılıma özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Ataş, ‘bu gün Türkiye’de en fazla istihdamın tarım sektöründe olduğu düşünüldüğünde karşımıza sosyal güvencenin önemi çıkıyor. Gelecekte emeklilik hakkı, çalışma sırasında istenmeyen olayların yaşanması durumunda mağduriyetlerin olmaması, sağlık haklarından yeterince faydalanmada sosyal güvence tarım sektörü çalışanının da hakkıdır. Bu yüzden çiftçi kardeşlerimize çağrımız seminere katılarak haklarını öğrenmeleridir.’ Dedi. 

 

Seminerde Şanlıurfa’ya bağlı ilçe Ziraat Odaları yönetim kurulu temsilcileri, çiftçiler, çiftçi örgütleri temsilcileri ve Şanlıurfa SGK İl Müdürü İsmail Ünlü ile kurum yetkililerinin katılması bekleniyor. Seminerde, SGK Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Tevfik Özcan, Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığından sosyal güvenlik uzmanı Emre Mutlu, Sigortalı Tescil Daire Başkanlığından Lütfiye Arslan Karaçam, Bağımsız Çalışanlar Prim Daire Başkanlığından Mehmet Fehmi Gözüoğlu bilgi verecek. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star