Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da 100 Bin Kişiye Trit Ziyafeti

Şanlıurfa'da 100 Bin Kişiye Trit Ziyafeti

Şanlıurfa'da, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında yaklaşık 100 bin kişiye sabah ezanıyla birlikte yöresel et yemeği olan tirit ziyafeti verildi.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2011 Cumartesi 13:52
Şanlıurfa'da 100 Bin Kişiye Trit Ziyafeti
Şanlıurfa'da, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında yaklaşık 100 bin kişiye sabah ezanıyla birlikte yöresel et yemeği olan tirit ziyafeti verildi. Tirit ziyafetine katılmak isteyen vatandaşlar, ikramın yapıldığı Balıklıgöl'deki Dergâh Cami avlusuna sığmadı. Etkinliklere yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, bir kilometreyi bulan kuyrukta sıranın kendilerine gelmesini bekledi. Tirit yiyebilmek için kimi farklı illerden geldi, kimi köylerden şafak vakti geldi, kimi de tiritin tadını alabilmek için sıcak yatağından kalkarak bir kilometreyi geçen kuyruğu üşenmeden bekledi.


Şanlıurfa Müftülüğü'nün organize ettiği gönüllü kuruluşlar ve aşevi tarafından hazırlanan tirit yemeği, sabah namazının ardından Hz. İbrahim Peygamber Dergâh Cami'nde dağıtıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tirit ziyafeti, sabah namazının kılınmasından sonra cami avlusuna kurulan sofralarda verildi. Camiden çıkanların avluyu doldurmasının ardından, namaza yetişemeyenler ise avlu dışında kuyruğa girdi. Dergâh Camii'nde oluşan kuyruk bir kilometreyi bularak Balıklıgöl'e kadar uzadı.


Karanlık havada girdikleri kuyrukta saatlerce sıranın kendilerine gelmesini bekleyen vatandaşlar; hem tirit yemeyi sevdikleri, hem de yıllardır devam eden geleneği sürdürdüklerini dile getirdi. Erkeklerin yanı sıra çok sayıda kadın da çocuklarıyla birlikte geldikleri cami avlusunda kendilerine ikram edilen tiritten yedi.


Gönüllü kuruluşlar aşevi tarafından verilen tirit ziyafeti ile ilgili konuşan, Şanlıurfa'nın tanınan imamlarından Aziz Kutluay son yıllarda Kutlu Doğum Haftası'nın yerine oturduğunu söyledi. Tirit ziyafetinin de yıllar önce küçük bir ziyafetle başladığını kaydeden Kutluay, şuanda tirit ziyafetine katılanların sayısının 100 bin'i bulduğunu ifade etti. Bu yılki ziyafet sebebiyle 30 sığırın, 250'den fazla koyunun kesildiğine dikkat çeken Kutluay, bunların halk tarafından bağışlandığını belirtti.


"İnşallah bu programlar oturur daima birlik, beraberlik içinde oluruz. " diyen Kutluay, 'Muhammet'ten muhabbet oldu hâsıl, Muhammetsiz muhabbetten ne hâsıl' alıntısını yaparak, "İşte burada Muhammed'in muhabbeti olduğu için böyle güzellikler meydana geliyor. " diye konuştu.


Şanlıurfa'nın İbrahim Peygamberin memleketi olduğunu hatırlatan Kutluay, Dergâh Camii mevkisinin İbrahim Peygamberin mevkisi olduğunu belirterek, konuşmasını şu şekilde tamamladı: "Onun makamında onun sevdiği bir yemek Urfalılarında buna sahip çıkması güzel. Öte yandan dikkat ederseniz iki program oldu tıklım tıklım 30 bin kişilik staddır, 30 bin kişi de dışarıda bekledi. Peygamber efendimizin muhabbetinin göstergesidir. Efendimiz (sav)'in muhabbetine çok ihtiyacımız var. "


Van'dan gelerek programa katıldığını söyleyen Ayşe Yılmaz duygularını şu şekilde özetledi: "Daha önce hiç katılmamıştım böyle bir etkinliğe. Paylaşımı da çok güzel, o yüzden her yıl buraya gelmeyi çok istiyorum. Van'da benzet etkinlikler yok. Çok paylaşımcı, çok güzel bir atmosfer var. Benim için Kutlu Doğum güzel bir anı oldu. "

(Haberler.com)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık