Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da 1249 Kişi "Sahte Sigortalı"

Şanlıurfa'da 1249 Kişi "Sahte Sigortalı"

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'nce (SGK) yapılan denetimlerde kentte bin 249 kişinin "sahte sigortalı" olduğu belirlendi.

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 10:41
Şanlıurfa'da 1249 Kişi

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'nce (SGK) yapılan denetimlerde kentte bin 249 kişinin "sahte sigortalı" olduğu belirlendi.

SGK İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, SGK'yı zarara uğratan "sahte işçiliğin" önüne geçebilmek amacıyla kent genelinde 6 ay denetim yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SGK İl Müdürü Mehmet Kara, yapılan denetimlerde bin 249 kişinin "sahte sigortalı" olarak gösterildiğini söyledi.

Çalışan vatandaşların sigortalarının başlatılıp başlatılmadığını konusunda kurumun internet sitesinde takip edebileceğini hatırlatan Kara, şunları kaydetti:

"Diğer taraftan gerçek anlamda çalışmayıp da bir işletmede çalışıyormuş gibi gözüken, halk arasında sahte sigortalılık olarak bilinen şekilde sigortalılarla da mücadelemiz sürüyor. Bu kapsamda bin 249 kişiyi tespit ettik.Bu kişilerle ilgili yazışmalarımız sürüyor. Bu kişilerden emekli olanlar varsa emekli aylıklarını faizi ile birlikte talep edeceğiz. Bununla ilgili sağlık yardımı almışsa sağlık yardımı harcamalarını da kendilerinden faizi ile birlikte talep edeceğiz."

Kentte kayıt dışı çalışanın fazla olduğuna dikkati çeken Kara,

"Şanlıurfa'da Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı 193 bin sigortalı bulunuyor. Bunun 105 bini (4a) sigortalısı, 36 bini (4c) sigortalısı ve 51 bin (4b) Bağ-Kur sigortalımız oluşturmakta. 1 milyon 716 bin nüfusa sahipŞanlıurfa'da 193 bin aktif sigortalı bulunuyor" dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık