Ana Sayfa Teknoloji Şanlıurfa'da 142 Bin Kişinin Bilgileri Çalındı.

Şanlıurfa'da 142 Bin Kişinin Bilgileri Çalındı.

Ukrayna uzantılı bir hacker, Siverek’te Yeşil Kart Bürosu'nun bilgisayar sistemine girerek 142 bin kişinin adresi, telefon numarası, TC Kimlik numaraları ile diğer kimlik bilgilerini çaldı.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2011 Pazartesi 03:43
Şanlıurfa'da 142 Bin Kişinin Bilgileri Çalındı.
Dosyaları kurumun ana bilgisayarından tamamen silen hacker, ‘Bilgilerinizi geri istiyorsanız belirli bir ücret karşılığı  .….@gmail.com adresinden benimle irtibata geçin’ şeklinde bir mesaj bıraktı. Polis 142 bin kişinin bilgilerini elinde bulunduran ‘hacker’in yakalanması için çalışma başlattı

 

‘SABAH GELDİĞİMİZDE HİÇBİR ŞEY YAPAMAZ OLDUK’

İsmini vermek istemeyen Siverek Yeşil Kart birim çalışanlarından bir kişi, bayram sonrası işe başladıklarında bilgisayarlarda işlem yapamadıklarını söyledi. 2 günden bu yana birimde giderek yoğunluk yaşandığını aktaran Yeşil Kart çalışanı “Sabah saatlerinde gelip bilgisayarı açtığımız zaman direkt olarak elektronik bir not defteri çıkıyor. Not defterinde ‘Sizin tüm bilgilerinizi aldım. Kopyaladım ve sizin serverinizden tamamen sildim. Eğer isterseniz bir miktar para karşılığında sizin tüm bilgilerinizi tekrardan sisteminize yükleyebilirim. …….@gmail.com adresinden bana yazabilirsiniz’ diyordu. Bizde hemen birim sorumlumuza ve ardından polisi arayarak durumu ilettik. Daha sonra öğrendik ki hacker bayramın 4’üncü günü gece saat 01.00 - 02.00 ve 03.00’te sisteme 3 kez girerek bilgileri depolamış ve bizim bilgisayarlardan silmiş. İki gündür herhangi bir işlem yapamıyoruz ve birim giderek yoğunlaşmaya başladı. Sistem yüklemesi yapılmadığı takdirde yoğunluk daha da artacak” dedi.

 

KAYMAKAM SİSTEMİN YEDEKLENDİĞİNİ SÖYLEDİ

Durumun ortaya çıkması üzerine açıklama yapan Siverek Kaymakamı Mahmut Hersanlığoğlu, olayın iki gün önce meydana geldiğini ve 142 bin kişiye ait bilgilerin çalındığını doğruladı. Hersanlıoğlu, "Yeşil kart bürosunun bilgisayarlarındaki tüm bilgiler çalındığı için iki günden bu yana işlem yapılamıyor. Vatandaşımızın mağdur olmaması için çalışmalarımız sürüyor. Yedeklenen sistemin 14 Kasım Pazartesi günü kurulmasıyla vatandaşa yeniden hizmet verebilmeyi planlıyoruz" dedi.

 

KOYUNCU: EKSİK BİLGİLER TAMAMLANACAK

Konu ile ilgili İpekyol’a konuşan İl Sağlık Müdür Yardımcısı ve Urfa Yeşil Kart Birim sorumlusu Sait Koyuncu ise hackerin yazılımın ait olduğu firmanın sistemine girerek bilgileri çaldığını söyledi. Koyuncu, sistem yedeklemesinin kendilerinde mevcut olduğunu belirterek, “Yeşil Kart bilgileri için bazı eksik bilgilerimiz mevcut. Arkadaşlarımız ile birlikte bunların da tamamlanması için çalışıyoruz” dedi.

Koyuncu, önümüzdeki günlerde konu ile ilgili bir basın açıklaması düzenleyerek tüm ayrıntıları kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

 

YENİ SİSTEMDE HANGİ BİLGİLER VAR

Yeşil Kart için bir yıl önce kurulan sistemle önceki sistemde olmayan ve daha ayrıntılı olarak kullanıcıların TC kimlik numarası, ev adresleri, cep telefon numaraları hatta kütük sıra numaralarına kadar her türlü özel bilgileri ayrıntılı bir şekilde depolanmaya başlanmıştı.

 

142 BİN KİŞİ HERAN DOLANDIRILABİLİR

İpekyol’un ulaştığı M.B. isimli hacker, kuruma ait bilgileri geri getirmenin kolay olduğunu ancak hackerlerin elde ettiği bilgilerle birçok dolandırıcılık olayının yaşanabileceğini öne sürdü. M.B. “TC vatandaşlık numaraları ile farklı birçok dolandırıcılık yöntemleri kullanılmaktadır. Yeşil Kart bürosundaki kişilerin bu bilgileri ile bankalarda hesap açarak kredi, kredi kartı, çek ve birçok bankacılık hizmetlerinden faydalanabilirler. Binlerce faturalı telefon hattı alabilirler. Kimlik fotokopileri çıkararak çeşitli dolandırıcılık yapabilirler” dedi.
(İpekyol)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık