Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da 15 bin kişiye aşure dağıtıldı

Şanlıurfa'da 15 bin kişiye aşure dağıtıldı

Şanlıurfa Aşevi tarafından her yıl Muharrem ayında geleneksel olarak yapılan aşure, bu yıl 15 bin kişiye yapıldı.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2011 Pazar 06:37
Şanlıurfa'da 15 bin kişiye aşure dağıtıldı
Şanlıurfa'da 15 bin kişiye aşure ikram edildi. Şanlıurfa Aşevi tarafından her yıl Muharrem ayında geleneksel olarak yapılan aşure, bu yıl 15 bin kişiye yapıldı. 10 kazanda yapılan aşure öğle yemeğiyle birlikte yoksul ailelere ve esnafa dağıtıldı. Aşure dağıtımına Vali Celalettin Güvenç de katıldı.

Gönüllü Kuruluşlar Aşevi yetkilileri aşuriye halkan aldığı ayni ve nakdi yardımlar ile yatığını belirtti. Aşure dağıtımı için geldiği gönüllü kuruluşlar aşevinde kısa süre ihtiyaç sahiplerinin sorunlarını dinleyen Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, terlikle dolaşan bir kıza ayakkabı verilmesini istedi. 

Aşure geleneğinin sürdürüldüğünü dile getiren Vali Güvenç, 15 bin kişiye aşure dağıtacaklarını söyledi. Güvenç "Hicri takvime göre Muharrem ayının içerisindeyiz dolayısıyla aşure geleneğimiz var bizim. Şanlıurfalı hayırseverlerden topladıkları yardımlar ile 15 bin kişilik aşure hazırladık. Bizde öğlen yemeği ile beraber hemşerilerimiz ile aşure dağıtımına ve aşure yemeye katıldık. Allah kabul etsin ve tüm hayırseverlerimizin de Allah hayırlarını kabul etsin."dedi. 

Aşureyi almak için sıraya giren bayanlar ise Aşevine dua etti. Fatma Yılmaz, "Aşevi olmasa açlıktan ölürüz, allah onlardan razı olsun derken, Nuriye İncir de "burada yardım yapan hocalarımız bize karşı çok iyiler biz oonlardan memnunuz, allah razı olsun." dedi.
15 bin kişi için yapılan aşurede 750 kiloğram şeker, 300 kiloğram döğme, 600 kiloğram pekmez,150 kiloğram nohut,100 kiloğram fasulye, 250 kiloğram kuru üzüm, 200 kiloğram lolaz,150 kiloğram ceviz içi, 50 kiloğram susam, 200 kiloğram incir , 150 kiloğram fındık içi, 100 kiloğram bakla ve 200 kiloğram kaysı kullanıldı.
(haberaktuel.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık