Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'DA 37 YILIN SICAKLIK REKORU

ŞANLIURFA'DA 37 YILIN SICAKLIK REKORU

Meteoroloji İl Müdürü Sağır: "1975 yılından bugüne kadar en sıcak 13, 14 ve 15 Haziran'ı yaşıyoruz"

Giriş Tarihi: 14 Haziran 2012 Perşembe 10:43
ŞANLIURFA'DA 37 YILIN SICAKLIK REKORU
Türkiye'nin en sıcak kentlerinin başında gelen Şanlıurfa'da, bugünlerdeki hava sıcaklıkları son 37 yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında en yüksek seviyeye ulaştı.

Sıcaklığın 40 derecenin üzerinde seyrettiği kentte, öğle saatlerinde cadde ve sokaklarda insan ve araç trafiğine pek rastlanmıyor.


Vatandaşlar gün boyunca daha serin olduğu için parklarda ve tarihi Balıklıgöl yerleşkesindeki yeşil alanlarda zaman geçirmeyi tercih ediyor. Kimi vatandaşlar buradaki ağaçların gölgesinde dinlenirken kimileri de soğuk içeceklerle serinlemeye çalışıyor.


Kentte havaların ısınmasıyla birlikte meyan şerbeti satışları da arttı. Hemen hemen her köşe başında meyan satıcılarına rastlanan kentte, vatandaşlar içtikleri meyan şerbetiyle bir nebze de olsa serinlemeye ve rahatlamaya çalışıyor.


Sıcak hava en çok dönerci ve fırıncıları mağdur ediyor. Fırın ateşiyle birleşen sıcak hava, söz konusu mekanlarda çalışan işçileri zor durumda bırakıyor. Buralarda çalışan ve sıcaktan bunalan ustalar bol su tüketip, sık sık mola verip dinlenmeye çalışıyor.


YAŞLI VE ÇOCUKLARA UYARI


Şanlıurfa Meteoroloji Müdürü Ramazan Sağır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'nın hafta başından itibaren Basra Körfezi'nden gelen sıcak havanın etkisi altına girdiğini belirtti.


Sıcak havanın etkisini hafta boyunca sürdüreceğini ifade eden Sağır, şunları kaydetti:


''Gün içerisinde sıcaklığın 40-42 derece, gece ise 22-26 derece bandında seyredeceğini tahmin ediyoruz. 1975 yılından bugüne kadar en sıcak 13, 14 ve 15 Haziran'ı yaşıyoruz. Sıcaklığın bu hafta 42 dereceye kadar çıkacağını tahmin ediyoruz.''


Ramazan Sağır, sıcaklıklarda gelecek haftaya kadar düşüş beklemediklerini dile getirerek, özellikle yaşlı ve çocukların güneşin dik düştüğü saatlerde dışarıya çıkmamalarını tavsiye ettiklerini sözlerine ekledi. 


Öte taraftan, Şanlıurfa'da aşırı sıcaklardan dolayı, yer yer asfalt yollarda erimeler gözlendi. Şanlıurfa'da bulunan ve Balıklıgöl'ü ziyaret eden turistlerin Şemsiye kullandığı, vatandaşların yolda yürürken sıcaktan bunalmamak için ellerindeki pet su şişeleri ile serinlemeye çalıştıkları objektiflere takıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star