Ana Sayfa Röportajlar ŞANLIURFA’DA BAYAN GİRİŞİMCİ OLMANIN SIRRI ÖZGÜVEN’DE SAKLI

ŞANLIURFA’DA BAYAN GİRİŞİMCİ OLMANIN SIRRI ÖZGÜVEN’DE SAKLI

Şanlıurfa'da başarılı girişimci iş kadınlarından Emine Solmaz Çelik kadınların başarısının sırrını anlattı.

Giriş Tarihi: 25 Nisan 2012 Çarşamba 08:01
ŞANLIURFA’DA BAYAN GİRİŞİMCİ OLMANIN SIRRI ÖZGÜVEN’DE SAKLI
İlimizdeki bayan girişimcilerimize örnek teşkil edeceğini ve tüm bayan girişimcilere faydalı olacağını düşündüğümüz için başarılı bayan girişimcilerimizi sayfamıza taşımaya devam ediyoruz. Bugün yine onlardan birine konuk olduk. Arya Profesyonel Bina ve Site Yönetimi Genel Koordinatörü Sayın Emine Solmaz Çelik.

Öncelikle Emine Hanımın yaptığı iş hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Kat malikleri ve kiracılara karşı eşit, şeffaf ve tarafsız yönetim sistemini, Kat Mülkiyeti Kanununu esas alarak hizmet sağlamak üzere yola çıkan ayrıca mali, hukuksal konuların takibi ile oluşan problemleri süratle çözüme ulaştırmak adına zamandan ve paradan tasarruf sağlamak üzere kurulmuş olan bir şirket ARYA Profesyonel Bina ve Site Yönetimi Şirketi.

İstihdam yaratarak Şanlıurfa halkının takdirini ve beğenisini toplayan ARYA Genel Koordinatörü İşkadını Emine Solmaz Çelik bize Şanlıurfa’da İş Kadını Olmayı ve gerçekleştirdiği çalışmalarını anlatacak.

Emine Hanım, röportajımızda tüm sorulara, samimiyetle cevap verdi. Keyifle okuyacağınızı ümit ediyoruz.

—Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Emine Solmaz Çelik, 1966 Şanlıurfa doğdum ve eğitimimi burada tamamladım. Eğitime oldukça önem veren bir aileden geliyorum. Annem ve Babam bizlerin eğitimi ve gelişimleriyle yakından ilgilendiği için çok küçük yaşlardan itibaren büyük bir özgüven kazanmıştık o özgüven iş hayatına atılmamda büyük zorlukları aşmamda etkili oldu. Kısacası işin sırrı özgüvende saklı.

— İş hayatına ne zaman atıldınız ve kaç yıldır çalışıyorsunuz?

İş hayatına yaklaşık 22 yıl önce eşim ile birlikte bayan giyim mağaza ile başladım. Uzun yıllar mağazacılık yaptım.

— Kaç yıldır bu işle uğraşıyorsunuz?

21 yıl mağazayla uğraştım. Bir yıla yakın yeni işimiz Profesyonel Bina ve Site Yönetimi ile uğraşmaktayım

—İşinizin özelliklerinden biraz bahseder misin?

Şanlıurfa’mızın kültürünün bir parçası olan komşuluk kültürü globalleşen dünya karşısında etkisini yitirmekte ve kaybolmakta. Günümüzde apartman sakinleri arasındaki ilişkileri zedelenme noktasına getiren apartman yöneticiliği, tarafımızca profesyonel bir ekip anlayışıyla yapılmaktadır. Şirkette koordineli olarak çalışan muhasebeci, avukat ve koordinatörler sayesinde sistematik bir şekilde hizmet vermekteyiz. Site/Apartman ihtiyacı doğrultusunda elektrik, su, asansör, kapıcı, güvenlik, bahçıvan vb. tesisatçılarla bağlantı kurup işin tamamlanmasını sağlıyoruz Şirketimize bağlı çalışan avukatlar aracılığı ile site/apartman sorunlarını hukuksal düzeyde çözümler sağlıyoruz.

— Böyle bir işyeri açma gereği neden duydunuz, memnun musunuz?

Şanlıurfa son yıllarda hızla büyüyen ve gelişen bir kent. Düşündük, araştırdık büyük şehirlerimizde örneklerine sıkça rastlanan profesyonel Bina yönetim sistemlerini Şanlıurfa’ya taşımaya karar verdik. İşimizden oldukça memnunuz.

— Müşterilerinizin taleplerine cevap verebiliyor musunuz?

Evet, taleplere anında cevap verebiliyoruz. 7/24 açık şirket telefonlarımızdan koordinatör arkadaşlara anında ulaşılabiliniyor. Bir de işimizin tüm inceliklerini bilme konusunda yeterli düzeydeyiz, bu da artı bir durum teşekkül ediyor.

—Şirketinizde kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

27 personel istihdam ediyoruz.

—Şirketinizi kurarken tereddütleriniz var mıydı?

Tabi ki yeni bir iş, yeni bir sektör az da olsa bir tereddüdümüz oldu ilk etapta bütün işler risk almakla başlar. Yeni kurulan bir şirket olmamıza rağmen oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

— Müşterilerinizden olumlu ya da olumsuz nasıl bir tepki alıyorsunuz?

Talep çok fazla, bu durum bizi memnun ediyor, ilimizde bir ihtiyacı giderdiğimiz için hep olumlu tepkiler alıyoruz.

—Şanlıurfa’da ve iş dünyasında kadın olmak nasıl bir duygu?

Tabi ki zorlukları yok değil, ama hiçbir zorluk, aşılmaz değil. O şekilde düşünülürse birçok olumsuzluğun üstesinden rahatlıkla gelinir. “Bazen iyi ki de iş hayatındaymışım” dediğim oluyor.

—Başarılı bir İşkadını olarak Türkiye’de ve ilimizde kadın çalışanların durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de kadınların çok iş hayatında içinde olmadığını biliyoruz, bununla beraber ilimizde de aynı durum söz konusu, çalışan bayanların ne kadar başarılı olduğu aşikar, isteriz ki bayanlarımız iş hayatında daha aktif görevlerde bulunsun. Bu millet olarak da gelişmemize katkı sağlayacaktır. Çünkü toplumun temeli aile, ailenin de kilit taşı annedir. Bayanların yönetim noktasında farklı bakış açıları katarak pozitif etki sağlayacağı inancındayım.

— Şanlıurfa’da iş kurmak isteyen kadın girişimcilere ne önerirsiniz, iş hayatına atılacak genç bayanlara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

İlimiz,  birçok potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Özellikle üretim sahası çok geniş. Bayan girişimcilerimiz ve gençlerimiz iyi bir analiz sonrası atılacakları iş hayatında çok güzel gelişmeler yakalayabilirler. Biraz risk alarak başladıkları çalışmaları için, koordineli ve detaylı bir analiz ile risklerini de minimize edebilirler. Zaten analitik düşünebilen her birey ne işle uğraşırsa uğraşsın başarıya ulaşacaktır. Ellerindeki imkânları ve fırsatları görerek iş dünyasına girmelerini bekliyoruz.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık