Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Bayram Öncesi Koyun Koyuna Yolculuk

Şanlıurfa'da Bayram Öncesi Koyun Koyuna Yolculuk

Şanlıurfa’da, yaklaşan bayram öncesi kurbanlık koyunlar, sahipleri tarafından kent merkezinde bulunan Hayvan Pazarı’na otobüs, minibüs ve otomobillerle taşınıyor. İnsanlarla birlikte aynı araç içerisinde kente gelen koyunların sahiplerinden taşıma bedeli olarak uzaklığa göre 5 ile 10 lira arasında ücret alınıyor.

Giriş Tarihi: 10 Ekim 2013 Perşembe 14:10
Şanlıurfa'da Bayram Öncesi Koyun Koyuna Yolculuk

Şanlıurfa'da, bayramın yaklaşmasıyla birlikte Yenice Mahallesi'nde bulunan Hayvan Pazarı’nda hareketlilik arttı. Şanlıurfa'da her bayram öncesi kurbanlıkların ulaşımı sırasında uygulanan 'koyun koyuna yolculuk' geleneği bu yıl da değişmedi. Her gün yüzlerce koyun, keçi, sığır ve dana köylerden kamyonet, otobüs, minibüs ve otomobillerle pazara ulaştırılıyor.

Minibüs sürücüleri, köyün uzaklığına göre sahiplerinden pazara getirdikleri kurbanlıkların taşıma ücreti olarak 5 ile 10 lira arasında ücret alıyor. Kurbanlıkları yolcu taşıma fiyatının yarısına pazara ulaştıran sürücüler, "Köyden buraya özel araç tutarak koyunları getirmek masraflı olduğu için, kurbanlıkları minibüslerle taşıyoruz. Besicilerimizin durumunu bildiğimiz için kurbanlıkları kent merkezine ulaştırmalarına yardımcı oluyoruz. Her yıl bayram öncesi, kurbanlıkları yolcularımızla birlikte minibüse bindirerek pazara ulaştırıyoruz. Taşıma ücreti olarak da besicilerden, her bir hayvan için yolcu fiyatının yarısını talep ediyoruz" dedi.

Birkaç hayvanları olduğu için kamyon veya kamyonet tutamadıklarını, kurbanlıklarını daha ekonomik olduğu için toplu taşıma araçları ile pazara getirdiklerini anlatan besiciler ise, "Arabası olanlar koyunlarını koltuk veya bagajlarında buraya getiriyor. Arabası olmayanlar da mecburen koyunları minibüs veya otobüslerle şehre getiriyor" diye konuştu.

Bayram öncesi, hareketliliğin arttığı pazarda kurbanlık koyunlar ağırlığına göre 500-700, büyükbaş kurbanlıklar ise 3 ile 7 bin lira arasında alıcı buluyor.

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star