Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da BDP'den 'Yeni Anayasa' Yürüyüşü

Şanlıurfa'da BDP'den 'Yeni Anayasa' Yürüyüşü

Şanlıurfa'da, 200 kadar BDP üyesi, yürüyüş düzenledi.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2013 Cumartesi 22:32
Şanlıurfa'da BDP'den 'Yeni Anayasa' Yürüyüşü

Şanlıurfa'da, 200 kadar BDP üyesi, yürüyüş düzenledi. BDP İl Başkanı Halit Yıldıztekin, 'Çözüm sürecinin' oyalama taktiği olarak kullanmamasını isterken, "Dilimiz, kültürümüz ve anayasal haklarımızın bir an önce anayasal güvenceye kavuşturulması elzemdir" dedi.

Şanlıurfa'da, BDP'li grupta bulunanlar, öğleden sonra Topçu Meydanı'nda toplanarak, 'Temel insani haklarımızın yeni Anayasa'da yer almasını istiyoruz' yürüyüşü düzenledi. Sloganlar eşliğinde polisin önlem aldığı Ahmet Bahçivan İş Merkezi'ne kadar yürüyen grup, burada basın açıklaması yaptı. Aralarında BDPŞanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin de bulunduğu grup adına açıklama yapanBDP İl Başkanı Halit Yıldıztekin, kültür, dil yada özgürlüğün olmadığı bir yerde bir halkın, toplumun var oluşundan söz edilemeyeceğini söyledi. Yıldıztekin, şöyle konuştu:

"Bugün de Türkiye'de sürdürülmek istenen ulus-devlet politikaları bütün dünyada yerini demokrasilere bırakmıştır. Dünya üzerindeki devletli sistemler artık tek bir ulus yaratma fikrinin doğru olmadığını savunur hale gelmişlerdir. Bu hegemonyanın Ortadoğu temsilcisi AKP hükümeti, Ortadoğu halklarını da kendi etrafında toplamayı hedeflemektedir. Ancak, demokratik halk güçlerinin yükselen mücadelesi, AKP hükümetine bunun olamayacağını göstermiştir."

AK Parti Hükümeti'nin Kürt sorununun çözümünü bölgesel çıkarlarının bir gereği olarak gördüğünü ifade eden Yıldıztekin, şöyle konuştu:

"Çözmeme noktasında da sorunu kendi mecrasına bırakma, kültürel haklarla Kürt sorununu çözebileceğinin yanılgısı içindedir. Kürt halkının kültürel hakları kadar anayasal ve anadilde eğitim yapabilme hakları da varlığının bir gereği olmaktadır. Bugün mahkeme salonlarında Kürtçe savunma yapabilmek için hala arkadaşlarımızdan tercüman parası adı altında kendi dilimiz bize para ile satılmak istenmektedir. Bu nedenle dilimiz, kültürümüz ve anayasal haklarımızın bir an önce anayasal güvenceye kavuşturulması elzemdir."

Hamit Yıldıztekin, önümüzdeki salı günü açılacak TBMM'nin en büyük ve en acil görevinin Türkiye ve 'Kürdistan' olarak nitelendirdiği bölgedeki tüm halkların anayasal haklarını güvence altına almak olması gerektiğini savundu. Yıldıztekin, "AKP hükümeti, Sayın Abdullah Öcalan'ın başlattığı çözüm sürecine olumlu yaklaşması, bunu bir oyalama taktiği olarak kullanmaması, bir zaman kazanma süreci olarak değerlendirmemesi büyük önem taşımaktadır. Biz de BDP Urfa İl Örgütü olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz" dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star