Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da "Beyaz Altın"ı Toplamada Acele Edin Uyarısı

Şanlıurfa'da "Beyaz Altın"ı Toplamada Acele Edin Uyarısı

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, "Beyaz altın" olarak adlandırılan ve GAP bölgesinde halen önemli oranda toplanmayan pamuk hasadında acele edilmesi uyarısında bulundu

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2011 Perşembe 17:47
Şanlıurfa'da
Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, "Beyaz altın" olarak adlandırılan ve GAP bölgesinde halen önemli oranda toplanmayan pamuk hasadında acele edilmesi uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Çullu, yaptığı açıklamada, GAP bölgesinde son yıllarda açılan sulama alanlarıyla birlikte pamuğun önemli bir üretim alanının oluştuğunu, özellikle Harran Ovası'nda sulamanın başlamasının ardından tarım alanında ana ürün olarak pamuğun öne çıktığını söyledi.

Geçen yıl pamuk fiyatlarının yüksek olmasından dolayı bu yıl bölge çiftçisinin bu ürünün üretimine daha fazla ağırlık verdiğini dile getiren Prof. Dr. Çullu, bu yıl ürünün ekim ve hasat aşamasında gecikme yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Özellikle iklimlerin biraz kaymasından dolayı bu yıl pamuğun hem ekimi hem de hasadı gecikti. Tabi pamuk öyle kolay hasat edilebilen bir ürün değil, toplanması ve bakımı ciddi bir emek ve uğraş istiyor. Bu yıl ekim sezonu erken Yağan yağmurlar dolayısıyla gecikti. Daha sonra sıcak giden havalar ürünün olgunlaşmasına müsaade etti. Ancak bu sefer de ürünün hasadı, ekiminin geç olmasına paralel olarak uzadı. Bölgemizde halen önemli bir oranda pamuk toplanmamış durumda önümüzdeki günlerde havanın yağışlı geçmesi durumunda çiftçimiz büyük zarara uğrayabilir, ürününü toplamada acele etmeli. Bu konuda mümkün olduğu kadar çiftçilerimizin arazideki pamuklarını bir an önce hasat edip, depolarına almaları gerekiyor."

-"Kalite ve randıman düşüyor"

Ziraat Mühendisleri Odası ŞanlıUrfa Şube Başkanı Abdullah Melik de pamuğun yağmurdan olumsuz etkilenmesi durumunda üreticinin de maddi kayba uğrayabileceğini söyledi.

Yağmurun pamuğun kalite ve randımanını düşürdüğünü ifade eden Melik, "Çiftçilerimiz, bu aylarda ürünütoplamada biraz daha acele etmelidir. Çünkü önümüzdeki günlerde havaların yağışlı gitmesi normaldir. Yağmur yiyen pamukta kalite ve randıman düşüyor" diye konuştu.

haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star