Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'DA BİN 294 LİTRE KAÇAK YAKIT ELE GEÇİRİLDİ

ŞANLIURFA'DA BİN 294 LİTRE KAÇAK YAKIT ELE GEÇİRİLDİ

Gümrük Muhafaza Ekipleri Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa’da gerçekleştirilen akaryakıt operasyonunda istasyonda ortaya çıkarılan entegre, düzenek, gizli tank, bin 294 litre kaçak ve 12 bin 635 litre markerlı yakıta el konularak, istasyonun geçici olarak mühürlendiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 26 Mart 2014 Çarşamba 10:26
ŞANLIURFA'DA BİN 294 LİTRE KAÇAK YAKIT ELE GEÇİRİLDİ

Gümrük Muhafaza Ekipleri Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa'da gerçekleştirilen akaryakıt operasyonuna bir ilişkin açıklama yaptı. 13 bin 929 litre kaçak akaryakıta el konulduğu ve satış yapan istasyonların mühürlendiği belirtilen açıklamada, akaryakıt kaçakçılığına yönelik olarak ülke genelinde yürütülen istihbarat, inceleme ve değerlendirme çalışmaları sonunda Birecik-Şanlıurfa yolu üzerinde faaliyet gösteren bir akaryakıt istasyonunda markersiz (kaçak) akaryakıt satıldığının ortaya çıktığı ve bunun üzerine operasyon yapıldığı ifade edildi. Yapılan ilk kontrollerde yazarkasalarda bulunan entegrelere müdahale edildiğinin tespit edildiği ve yapılan detaylı incelemeler sonucunda pompa ve otomasyon sisteminin kontrol edildiği bağlantı ve düzeneklerin tespit edildiği açıklandı. Aramalarda pompa sistemine bağlanan yazarkasalara müdahale eden entegrelerin ve otomasyon sistemine müdahale eden gizli düzeneklerin bulunduğu kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

"2 nolu pompanın altına doğru giden borunun yönünü tespit etmek amacı ile yapılan kazı çalışmalarında pompaya bağlı bir boru, bununda farklı tanklardan geldiği anlaşılan iki boruya bağlı olduğu, böylece iki farklı tanktan aynı pompaya akaryakıt verildiği anlaşıldı. Yapılan kazı sonucunda bu borulardan birinin yasal tanklarla herhangi bağlantısı olmayan, üzeri toprak ile örtülü kolaylıkla açılıp kapatılabilecek vaziyette toprak altına gizlenmiş kaçak akaryakıt tankına bağlandığı görüldü. Ekipler tarafından gerçekleştirilen incelemelerde tankın istasyonun vaziyet planında olmadığı ve kaçak satışlar için özel olarak yapıldığı anlaşıldı. Gizli yeraltı tankı içinde ele geçirilen bin 294 litre yakıttan alınan numunenin ulusal marker ölçümünde marker seviyesinin 'geçersiz' olduğu tespit edildi. İşlem sonunda istasyonda ortaya çıkarılan entegre, düzenek, gizli tank, bin 294 litre kaçak ve 12 bin 635 litre markerlı yakıta el konularak, istasyon geçici olarak mühürlendi. Gümrüklenmiş değeri 65 bin TL olan akaryakıt kaçakçılığı olayı ve istasyonla ilgili bilgiler Mali araştırmaların yapılması için ilgili vergi dairesine gönderildi. Olayla ilgili 2 kişi hakkında Birecik Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Ekonomimize büyük zararlar veren başta akaryakıt kaçakçılığı olmak üzere her türlü kaçakçılıkla mücadelenin etkin bir şekilde sürdürüldüğü ve halkımızın da ücretsiz olan Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı'na bildirimde bulunarak katılımda bulunabilecekleri belirtildi."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık