Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Ciğer Kebabı Yok Satıyor

Şanlıurfa'da Ciğer Kebabı Yok Satıyor

Ciğer kebabının çokça tüketildiği Şanlıurfa'da özellikle Ramazan Ayı dolayısı ile iftar ve sahur vakitlerinde ciğer kebabı yok satıyor.

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 11:01
Şanlıurfa'da Ciğer Kebabı Yok Satıyor

Kendine has damak zevki ile ünlü Şanlıurfa'da vaz geçilmez damak zevkleri arasında birinci sıra da yer alan ciğer kebabı Ramazan ayı dolayısı ile adeta "yok" satıyor.

Şanlıurfa'da günlük olarak normal zamanlarda iki ton civarında tüketilen ciğer kebabı Ramazan dolayısı ile üç kat artarak 6 tona ulaştı.

her köşe başı ve kaldırmda tezgah kurmuş kebapçılar nedeni ile, İftar vakti başlayan ve sahura kadar vatandaşlara servis yapılan ciğer kebabının dumanı adeta şehri sis perdesi gibi kaplıyor.

Şanlıurfa'da aşırı ciğer tüketimi nedeni ile büyük çaplı kasaplar talepleri karşılamakta zorlanınca, başka illerden ciğer ithal etmeye çalışarak ihtayaçları karşılamaya çalışıyor.

Son dönemde özellikle İftar davetleri ve sofralarının baş tacı haline gelen ciğer kebabı yoğun talep nedeni ile ciğer kebabpçılarının da yüzünü güldürdü. İşleri üç kat artan esnaf ise durumdan son derece memnun.

Öte yandan sağlıklı beslenme uzmanları, ciğer kebabı ve diğer sakatatlarla yapılan kebabpların yüksek kollestrol içerdiği, vücudun aşırı suya ihtiyaç duyacağına vurgu yaparak, vatandaşların aşırı sıcalar yüzünden ciğer kebabını fazla tüketmelerinin çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çektiler. Aynı uzmanlar, ciğer kebabı sonrasında hemen uyumak, veya daha ağır tatlı çeşitlerinin dengeli alınması gerektiğinin de altını çizerek bu tür ağır gıdaların alımı sonrasında kısa süreli de olsa yürüyüş yapmanın sağlık açısından son derece faydalı olduğunu söylediler.

 

Urfa Haber /ÖZEL

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star