Ana Sayfa Güncel Şanlıurfa'da Cinayet Gibi İntiharlar…

Şanlıurfa'da Cinayet Gibi İntiharlar…

Umut Vakfı'nın açıklamalarından sonra Şanlıurfa'da gündeme gelen kadın intiharları haberleri Türkiye'nin gündemine oturdu.

Giriş Tarihi: 2 Ağustos 2011 Salı 13:21
Şanlıurfa'da Cinayet Gibi İntiharlar…
"Kadın Cinayetleri Nasıl Durdurulur?” yazımızın hemen ardından Şanlıurfa’da bir ay içinde 23 kadının intihar ettiği haberi yayınlandı. Hangi alana bakarsanız bakın, aile içi şiddet, kadın intiharları, ateşli silahlar ile işlenen suçlar, gasp olayları, hırsızlık, kayıt dışı ekonomi vb. vakalarda son on yılda katlanarak artan bir eğilim var. Bu gerçekler basına yansıyan haberlerde aşikâr durumda. Ancak nasıl oluyorsa Türkiye’nin açıkladığı istatistiklerde, okullardaki şiddet vakalarında bir düşüş var!

Toplumsal yapı bütünlük içerir. Yani bütün içindeki bir parçada değişim varsa, ilişkide bulunduğu diğer parçalarda da değişim kaçınılmazdır. Ancak Türkiye’de imkânsız olan başarılmış ve suç istatistikleri düşüş gösterirken medyaya yansıyan kadın cinayetleri ve intiharları ile takibinde olduğumuz ateşli silahlarla işlenen suçlarda artış görülmektedir. Kadına yönelik şiddet yüzde 1400 artmış, son bir ay için de 23 kadın tek bir ilde intihar ediyor, suç ekonomisinin büyüklüğü 8 milyara yaklaşmış, kârı ise 3 milyarı geçmiş. Bu rakamlar içinde elbette ruhsatsız silah olarak işlem gören silah kaçakçılığı rakamları da var!

Şimdi toplumsal yapının bütünlüğünde bakarsak, evde şiddet gören, kendini öldürmeye zorlanan kadının analık yaptığı çocuklarının şiddet ile iç içe büyümediğini, dolayısı ile sosyal ortamlarda, okulda bu davranışı tekrarlamadıklarını ileri sürebilir misiniz? Ya da ateşli silahlar ve kesici delici aletler ile işlenen suçları 2003 yılından beri düzenli olarak basından takip eden ve arşiv oluşturan Umut Vakfı, 2008’den beri ilgili suç oranlarında %50 artış olduğunu tespit ediyorsa, bu nasıl genel istatistiklere yansımaz anlayabilmiş değiliz.

Burada bilinçli bir göz yumma olduğundan şüphe etmemek mümkün değildir. Son on yılda öncelikli hedef, ekonominin düze çıkması ve bunu pekiştirici bir alt adımı olarak da Türkiye’nin bölgesindeki siyasi gücünün arttırılması, dış işlerinin aktifleştirilmesi, olmuştur. Bu nedenledir ki pek çok ülke ile vizesiz dolaşım anlaşmaları yapılmıştır: ekonomik gücün pekiştirilmesi için dış işlerinin çalışması.

Gene toplumsal yapıya, bütüne dönersek, ekonomideki değişim, ekonomik altyapıdaki gelişme, ilerleme beraberinde temas ettiği tüm parçalarda da bir değişim getirecektir: mesela Suriye’den gelen vizesiz kumalar.  Pek çok gelişmiş ülke araştırmalarında intihar ve cinayet oranları ters ilişkilidir. Ancak bizde hepsi birden artış eğilimindedir. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü incelemesine göre Türkiye genelinde yetmişli yıllarda yüz binde 1’ler düzeyinde olan yıllık intihar hızları son on yılda yüz binde 2-3’ler düzeyine çıkmıştır[1]. Bu araştırmada Şanlıurfa’nın ateşli silahlar ile intihar vakalarında son on beş yıl içerisinde Türkiye’nin ikinci ili durumuna gelmesine de değinilmektedir. Bu yükseliş, silaha kolay erişimin olduğu, ruhsatlı silah sayısındaki hızlı tırmanış beraberinde ruhsatsız silahların da sayısının artması ile en çok intihar vakalarının 15-24 yaş grubunda meydana geldiğine parmak basmaktadır.

Şanlıurfa’daki kadın intiharları, bir takım toplumsal bunalımlar sonucu, toplumun yapısında meydana gelen değişiklerle bireyin yaşam biçiminin, değerlerinin alt-üst olması sonucu gerçekleşen intiharlardır. Meydana gelen bu değişiklik toplum için yararlı ya da zararlı olsun, bunun hiçbir önemi yoktur. Önemli olan toplumda meydana gelen değişikliğin bireyin yaşam koşullarını alt-üst etmiş olmasıdır.

Tek endişeniz ekonomi ve ekonominin dış politika yardımı ile Türkiye’nin bölgedeki gücünü pekiştirmesi olursa, toplumdaki değişimin yarattığı sancılara gözlerinizi yummak durumunda kalırsınız. Hızlı büyüme oranları, en büyük ekonomiler sıralamasında arasında yer kapma yarışı belli ki sizi şiddet gibi, gelir dağılımındaki eşitsizlik gibi, genç nüfusun işsizlik oranı gibi konularda yaya bırakacaktır. Hatta bunları görünür kılmamak için istatistikleri de düşüş eğiliminde gösterebilirsiniz. Ancak gözlem yapma, bilgileri bir araya getirme ve sentezleme yetisine sahip kişiler için bu çabalar yetersiz kalacaktır.

İyi Haftalar,
Umut Vakfı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık