Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Devlet bir taşla iki kuş vurdu

Şanlıurfa'da Devlet bir taşla iki kuş vurdu

Devlet, sulama kanalları için yapılacak kamulaştırmadan önce arazi toplulaştırması yaparak, 2,4 milyar lira ödemekten kurtuldu.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2011 Cuma 12:24
Şanlıurfa'da Devlet bir taşla iki kuş vurdu
Devlet, sulama kanalları için yapılacak kamulaştırmadan önce arazi toplulaştırması yaparak, 2,4 milyar lira ödemekten kurtuldu.

GAP bölgesini kalkındırmak isteyen devlet, sulama kanalları için yapılacak kamulaştırmadan önce arazi toplulaştırması yaparak, kamulaştırma için 2,4 milyar lirayı ödemekten kurtuldu. Toplulaştırmayla hem vatandaşların arazileri birleştirildi hem de kamulaştırmaya gerek kalmadan sulama kanalları projelendirildi.
Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkemizde arazi toplulaştırma çalışmalarının ilk olarak 1961 yılında Konya'nın Çumra ilçesi Karkın köyünde başlatıldığını, bugüne kadar 51 ilde toplulaştırma çalışmasının yapıldığını söyledi.
Türkiye genelinde 14 milyon hektar alanın toplulaştırılması gerektiğini kaydeden Küsek, toplulaştırma çalışmalarını 7 yılda tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Eskisi gibi toprak ağaları yok
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde parsellerin şekillerinin düzensiz olduğuna dikkati çeken Küsek, GAP'ta sulanabilir alanların tamamının 2012 yılının sonuna kadar toplulaştırılmış olacağını söyledi. 
GAP bölgesinde özellikle de Diyarbakır ve Şanlıurfa'da feodal yapının toplulaştırmaları kolaylaştırdığını aktaran Küsek, ''Eskisi gibi büyük toprak ağaları artık yok. Çünkü araziler miras yoluyla bölüne bölüne küçülmüş durumda. Şanlıurfa'da bazı yerlerde toplulaştırmayı oldukça kolay gerçekleştirdik. Çünkü arazi yüzlerce kişi adına ama o araziyi bir kişi yönetiyor. Onunla anlaşmak yeterli. Bundan dolayı da kimin arazisinin nereye kaydığının onlar için çok önemi yok'' diye konuştu.
''Toplulaştırma tecrübesi ihraç edilebilir''-

Gürsel Küsek, Avrupa'nın 1800'lü yıllarda başladığı arazi toplulaştırma çalışmalarını Türkiye'nin çok geç uygulamaya koyduğunu belirterek, buna rağmen Türkiye'nin kısa sürede bu alanda büyük tecrübe kazandığını dile getirdi.

Türkiye'nin toplulaştırmadaki tecrübesi ve başarısının Avrupa Birliği ve Dünya Bankası tarafından da fark edildiğini aktaran Küsek, şunları kaydetti:

''Türkiye arazi toplulaştırmadaki tecrübesini ihraç edebilir. Nasıl Türk müteahhitleri yurt dışında başarılı inşaat projelerine imza atıyorlarsa, yine Türk firmaları da toplulaştırma konusunda dışarıda iş yapabilir. Bulgaristan, Arnavutluk, Karadağ ve Türki Cumhuriyetler bu alandaki potansiyelleriyle dikkati çekiyor. 3-5 yıl sonra toplulaştırmadaki tecrübemizi bu ülkelere pazarlayabiliriz. Bunun öncülüğünü yapmak için TİKA ile görüşmelerimiz sürüyor. Anlaşabilirsek Kosova'daki bir köyde arazi toplulaştırmasına başlayacağız.''(Şanlıurfa OLAY)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star