Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da dilenci operasyonu

Şanlıurfa'da dilenci operasyonu

Şanlıurfa’da, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Zabıta Ekipleri, AFAD ile koordineli olarak yaptığı çalışmada sokaklarda dilenen yabancı uyruklu dilencileri toplayıp il dışındaki kamplara götürülmesini sağladı.

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2015 Pazartesi 13:27
Şanlıurfa'da dilenci operasyonu

Şanlıurfa’da, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Zabıta Ekipleri, AFAD ile koordineli olarak yaptığı çalışmada sokaklarda dilenen yabancı uyruklu dilencileri toplayıp il dışındaki kamplara götürülmesini sağladı.

Aralarında çocuklarında bulunduğu çoğunluğu Suriyeli 103 dilenciyi toplayan Zabıta Ekipleri, dilencilerden Suriye uyruklu 74 kişiyi AFAD ile yaptığı koordinasyon sonucunda çevre illerdeki kamplara yerleştiriken, yabancı uyruklu olmayan dilencilere de kabahatler kanununa göre para cezası verdi.

Son günlerde Şanlıurfa kent merkezinde duygu sömürüsü yapan dilencilerin artış göstermesi üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığını dilencilere yönelik yaptığı çalışmaya 10 ayrı ekip ile 75 zabıta katıldı.

Zabıta ekipleri vatandaşların yoğunlukta olduğu Balıklıgöl, Haşimiye, Sarayönü, Atatürk Bulvarı, Abide, Sırrın Kavşağı olmak üzere şehrin dört bir tarafını taradı. Sivil ve resmi ekipler ana caddeler, kavşaklar ile camilerin önlerinde dilenen dilencileri teker teker topladı.

Gün boyu süren çalışmalar sonucunda Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler 29’ü Türk, 74’üde Suriyeli olmak üzere 103 dilenciyi topladı. Yolda dilenirken zabıtaları gören dilencilerden bir kısmı yakalanmamak için ara sokaklara kaçarken bazıları da lokantalara müşteri kılığında girmeye çalıştı. Kaçan

dilencileri yakalamak için büyük çaba sarfeden ekipler, topladığı dilencilerden yetişkin olanlara ekmek arası döner, annelerinin kucaklarındaki bebeklere ise süt dağıttı.

Yerlilere dilendiklerinden dolayı kabahatler kanunu kapsamında idari para cezasına çarptırılırken, Suriyeli dilenciler ise Büyükşehir Belediyesine ait araçlarla il dışındaki AFAD’a ait kamplara yerleştirildi.

Öte yandan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri, sokaklarda dilenen Suriyeli dilencilere yönelik çalışmalarına periyodik olarak devam edeceği öğrenildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star