Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfa'da Diyabet Hastaları İçin Poliklinik

Şanlıurfa'da Diyabet Hastaları İçin Poliklinik

Şanlıurfalı 50 bin diyabet hastası için, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyabet polikliniği açtı.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2011 Cuma 11:04
Şanlıurfa'da Diyabet Hastaları İçin Poliklinik
Hızla artan diyabet(şeker) hastalığının 2025 yılında 380 milyona ulaşacağını belirten uzmanlar Şanlıurfa'da yaklaşık 50 bin diyabet hastasının olduğunu söyledi. Artan diyabet tehdidine karşı Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyabet polikliniği açtı.
Şanlıurfa Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Abdulkadir Yetişgen, her yıl 7 milyon insanın diyabet tanısı aldığını ve her yıl 3 milyon 800 bin insanın diyabete bağlı nedenlerden öldüğünü vurguladı. Diyabet hastalığının kronik bir hastallık olduğunu ve karmaşık tedavi programının olduğunu dile getiren Yetişgen, astaların tedavisini ve maliyetini güçleştirdiğini belirterek diyabet hastalarının hastalık ile ilgili eğitime duyduğu ihtiyaca dikkat çekti.
Şanlıurfa'daki yaklaşık 50 bin diyabet hastasının mağduriyetini önlemek için diyabet polikliniği açtığını açıklayan Başhekim Yetişgen, polikliniğin yanı sıra hastaların eğitilmesi için çaba göstereceğini kaydetti. Hastaların bütün sıkıntılarını dikkate alarak çalışma yürüttüklerini anlatan Yetişgen, polikliniğin yanı sıra hastaların eğitimi ve takibi için hemşire görevlendireceklerini aktardı. Diyabet hastalarında hastalıkları hakkında farkındalık oluşturmanın önemine işaret eden Yetişgen, Diyabet hastalığının uyum çabası gerektiren yeni bir yaşam anlamına geldiğini belirterek, gelişmiş ülkelerde hastaların eğitimine ve diyabet polikliniklerinin açılmasına başlandığını ifade etti.
Poliklinik açmanın önemine değinen Başhekim Yetişgen, "Diyabet poliklinğimiz hizmet vermeye başlamıştır. Bu sayede diyabetik hastalarınpolikliniklerin günlük karmaşasından uzak hastalıklarının öneminin farkında olarak sağlık hizmetine daha kolay ulaşması amaçlanmıştır. Polikliniğimiz bir uzman doktor ve diyabet konusunda eğitimli bir hemşire ile göreve başlamıştır. Burada görevli arkadaşlarımız hastalara gerekli yaşam tarzı, ilaç kullanımı daha detaylı vereceklerdir." dedi.
Ayrıca poliklinikte palanlanan dosya takip sistemi ilehastaların tedavi ile son durum değişiklikleri komlikasyonların gelişip gelişmediğinin daha iyi analiz edlebileceğini dile getiren Yetişgen, polikliniğin kent ve kentteki hastalara hayırlı olmasını diledi. Öte yandan 14 Kasım diyabet hastaları günü olduğunu anımsatan Yetişgen, diyabet hastaları günü nedeniyle bir kaç etkinlik hazırladığını kaydederek konuşmasını şu şekilde tamamladı: "Bu gün hastane bahçesinde kurulacak stand'da AKŞ ölçümü yapılacak. Öğleden sonra da hastanemizin konferans salonunda konunun uzmanları tarafından bilgilendirme semineri yapılacak. Herkes programlara katılabilecek.
(mynet)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık