Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'DA DOKTORLAR SOKAKTA KALDI

ŞANLIURFA'DA DOKTORLAR SOKAKTA KALDI

Şanlıurfa’da Topçu Meydanı Projesi kapsamında yapılması planlanan Otopark ve Meydan Projesi sebebiyle Bahçelievler Aile Sağlık Merkezinin çevresi inşaat gerekçesi ile görüldü

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2012 Pazartesi 18:00
ŞANLIURFA'DA DOKTORLAR SOKAKTA KALDI

Beş aile hekiminin görev yaptığı sağlık merkezinin kapısı kapanınca çalışanlar sokakta kaldı. Hemşireler, Halk Eğitim Merkezi korkuluklarına sırtını dayayıp dizlerine koydukları evraklar üzerinde gelen hastalarla ilgili işlem yaparken, doktorlar ise gezici sağlık aracında kendilerine yönlendirilen hastaları muayene ediyor. Bir süredir bu şekilde devam eden uygulamada bahçe duvarına oturarak hastaları bekleyen sağlık merkezi görevlileri, vatandaşları kaldırımda karşılıyor, kayıtlarını yapıyor, şikâyetlerini dinliyor ve muayenesi için az ilerideki gezici sağlık aracına yönlendiriyor. Bu duruma sağlık sendikaları ve vatandaşlar “Sağlık hizmeti sokakta sunulur mu?” diye tepki gösteriyor. Sağlık merkezi için fianlıurfa Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında anlaşmazlık olduğu ileri sürülüyor.

Yaklaşık beş ay önce Topçu Meydanı Projesi’nin temelleri atıldı. Eski valilik, eski adliye binası, nüfus müdürlüğü ve Bahçelievler Aile Sağlık Merkezinin yerine yapılması planlanan otopark ve meydan için çalışmalar başladı. Proje bölgesinde bulunan yapılar bir bir yıkıldı. Ancak, Bahçelievler Aile Sağlık Merkezi tarihi yapı olduğu gerekçesi ile yıkım kararı çıkarılamadı. Proje ihale edildi, yüklenici firma proje çalışmalarının sürdüğü alanın etrafını ördü. Yaklaşık 30 bin kişiye hizmet veren Bahçelievler Sağlık Ocağına giriş-çıkış için ise dar bir geçiş bırakıldı. Bu süre zarfında, sağlık merkezinde çalışan doktorlara başka yere taşınmaları için bildiri gönderildi. Mahallenin yükünü taşıyacak binanın olmaması doktorların elini kolunu bağladı. Doktorlar, İl Sağlık Müdürlüğü, Valilik ve Belediyeden yeni yer istemesine rağmen bir sonuç çıkmadı. İnşaat çalışmalarının ilerlemesi üzerine sağlık merkezinin çevresi tamamen kapatılınca merkezin kapısına kilit vuruldu. Yer bulamayan doktorlar ise gezici sağlık aracında tedaviye başladı.

Gezici sağlık aracını Halk Eğitim Merkezinin bahçesine çeken beş doktor, çocukların aşılarını burada yapmaya çalışıyor. Çalışma koşullarının yetersizliğinden poliklinik hizmeti veremeyen doktorlar, şimdi de sadece koruyucu sağlık hizmeti olan aşıları yapmaya yöneldi.

Bu şekilde sunulan sağlık hizmeti, hem sağlık sendikalarının hem de vatandaşın tepkisine neden oldu. Tepki önce Tabipler Odası, ardından Sağlık-Sen’den geldi. On gündür doktorların kapı önüne konduğunu ifade eden Sağlık-Sen fianlıurfa fiube Başkanı Mahmut Atçı, “Otuz bin kişinin sağlığıyla oynamaya, herhangi bir adres göstermeksizin sağlık çalışanı arkadaşlarımızı kapı önüne koymaya kimsenin hakkı var mıdır? Sağlık ocağı binasının yıkılması mümkün değilse neden bu arkadaşlarımız kapı önüne konuldu? Kaldı ki -herkesçe de biliniyor-, Bahçelievler semtinde aile sağlığı merkezi olarak düzenlenebilecek bir mekân bulmak imkansız. Daha önce sağlık çalışanı arkadaşlarımızın Halk Eğitim Merkezinde veya Gençlik Merkezinin içerisinde yer talebine de olumsuz yanıtlar verilmiştir. Bu arkadaşlarımız şu an poliklinik hizmeti verememekte, koruyucu sağlık hizmeti olan aşıları da Halk Eğitim Merkezinin bahçesinde yapmaktadırlar.” dedi.

Yoldan geçen vatandaşlar, yol kenarında hizmet veren hemşireleri görünce duruma tepki gösteriyor. “Sokakta sağlık hizmetinin sunulduğu nerede görülmüş?” diye soran Mehmet Yılmaz adlı vatandaş, “Hemşire hanım bu aşıyı nerede yapacak, bu mikrobun içinde mi yapacak? Veya kan alıp verecek. Dünyanın neresinde görülmüş böyle bir durum? Sağlık müdürlüğü için Urfa için çok ayıp bir durum.” diye konuştu. Fatih Demir adlı vatandaş da, yetkililerin bir an önce, etrafı örülen sağlık merkezinin kapısını açmasını istedi.

Öte yandan, İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

KAYNAK : medimagazin

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star