Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Elektrikli Araç Girişimi!

Şanlıurfa'da Elektrikli Araç Girişimi!

Hollandalı APMM şirketi elektrikle çalışan araçların Urfa'nın şehir içi ulaşımında kullanılması için fizibilite çalışmasına başladı.

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2013 Çarşamba 09:56
Şanlıurfa'da Elektrikli Araç Girişimi!

Hollanda'da enerji ve iklim alanında çalışmalar yapan AP Moller MAERSK (APMM) şirketi uzmanları Mark Van Kerkhof ve Ban Scholten, ŞUTSO davetlisi olarak geldikleri Şanlıurfa'da elektrikle çalışan araç sistemi E-Mobiliteyle ilgili çalışmalarını anlattı. Geleceğin araçlarının daha az enerji tüketen ve çevreye duyarlı olacağını belirten Kerkhof, şirket olarak ana misyonlarının hayat kalitesi ve ekonomi olduğunu söyledi. Hollanda'daki şirketleri hakkında bilgi veren Kerkhof, "Hedeflerimiz arasında fiziksel çevrenin kalitesini artırmak amacıyla altyapı, mobilite, inşaat, gayrimenkul, su, enerji ve iklim konularında çalışmalar yürütüyoruz APMM şirketi olarak. Hollanda'da 65 çalışanımız bulunmakta, Belçika, Almanya ve Amerika'ya da açılmayı planlıyoruz" dedi. Şirket olarak faaliyetlerini sıralayan Kerkhof, "Hükümetlerin ve işletmelerin konumlandırılmasını, işletmeler ve yerel yönetimler için fırsatların belirlenmesi, fırsatların anlaşılır ve gerçekleştirilebilir projeler haline getirilmesi için çalışıyoruz" diye konuştu. Elektrikle çalışan araçlara yatırımın başta maliyetli olduğunu kaydeden Kerkhof, ancak kullanım maliyetinin çok düşük olduğunu söyledi. Elektrikli taşımacılığın kullanımına katkıda bulunacak faaliyetlerin geliştirme, tavsiye etme ve bilgilendirmeye katkıda bulunduklarını belirten Kerkhof, kamu ve özel kuruluşlarla beraber yeni E-Mobilite konseptlerini geliştirdiklerini ve başlattıklarını söyledi.

NEDEN E- MOBİLİTE?
Neden E-Mobilite soruna şirket olarak ana misyonlarının hayat kalitesi ve ekonomi olduğu yanıtını veren Kerkhof, hayat kalitesinin artırılması, trafik gürültüsünün azaltılması, akaryakıta bağımlılığın azaltılması ve istihdamın artırılması için E-Mobilite üzerinde çalıştıklarını söyledi.

ELEKTRİKLE ÇALIŞAN ARAÇLAR
Elektrikle çalışan araçların henüz dünyada konuşulmamışken şirket olarak bu çalışmaları yürüttüklerini belirten Kerkhof, E-Mobilite'nin henüz yeni bir kavram olduğunu söyledi. Elektrikle çalışan araçların en büyük sorununun şu anda şarj sorunu olduğunu ifade eden Kerkhof, bunun da zamanla çözüleceğini söyledi. Elektrikle çalışan araçların 150 ile 200 km hız yapabildiğine değinen Kerkhof, "Bu araçları ya şarj ederek veya akülerini değiştirerek kullanabiliyorsunuz. Ancak akü değiştirmek biraz maliyetli. Şarj için de hız şarj edilebilir işletmelere ihtiyaç var. Evde de şarj edebilirsiniz ancak; bu yaklaşık 7-8 saat alır. Bu şarj işini yapacak yeni işletmelere gereksinim olduğu gibi yeni istihdam yolları da açılacak. Bu araçların en büyük özelliği çevreye duyarlı olmaları ve çevreyi kirletmemeleri. Karbon salımı yok. Motor gürültüsü yok. Ancak 40 km ve üzerinde ancak yol ve lastiklerin çıkardığı gürültüyü duyabiliyorsunuz. Maliyeti oldukça düşük. Bu araçları evde şarj edebiliyorsunuz. Türkiye'de de İstanbul'da başladık. Otokar firmasının bir otobüsünü elektrikli hale getirdik. 280 km hız yapabiliyor. Urfa'da da fizibilite çalışmaları yapıyoruz."diye konuştu.

Piri Group Projeler Grup Direktörü Nejat Doğan ise, enerjide hep var olanın üzerine çıkmak gerektiğini söyledi. Enerjide birbirine alternatif kaynaklar üzerinde çalışıldığını belirten Doğan, geleneksel enerji kaynaklarının yanında yeni şeyleri de keşfetmek gerektiğini belirti. E- Mobilite'nin yeni ve gelişim aşamasında olduğunu ifade eden Doğan, yeni oluşan fikirlerin dünyada hep keşfeden kişi ve kurumlar tarafından yol alındığını söyledi.

Toplantıya ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, BELSAN Ulaşım Müdürü Abbas Yavuz ve özel sektörden temsilciler katıldı.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık