Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa'da Enflasyon Arttı

Şanlıurfa'da Enflasyon Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M.Salih Uras, 2013 yılı şubat ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı.

Giriş Tarihi: 5 Mart 2013 Salı 16:58
Şanlıurfa'da Enflasyon Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, 2013 yılı şubat ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı.

Diyarbakır bölgesinde şubat ayı enflasyon verileri açıklandı. Bölgede enflasyon, tüketici fiyatlarında aylık, on iki aylık ve geçen yılın aralık ayına göre Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı. Bölgede şubat ayı zam şampiyonu sivri biber olurken, en çok ucuzlayan ise yünlü erkek kabanı oldu. Türkiye genelinde 2013 yılı şubat ayında 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0.30, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1.95, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.03 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8.33 artış gerçekleşti.

Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ise bir önceki aya göre yüzde 0.45, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 3.16, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.69 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8.56 artış gerçekleşti. TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisine yer aldığı TRC2 bölgesinin en çok zam alan ve en çok ucuzlayan ürünlerini açıkladı. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen ay yüzde 44.69 oranında fiyat artışıyla 'Sivri biber' zam şampiyonu olurken, bu ürünün fiyatı yüzde 44.14 oranıyla çarliston biber, yüzde 17.90 oranıyla patlıcan, yüzde 9.64 oranıyla nar ve yüzde 7.57 oranıyla artış gösteren veteriner ücreti izledi.

TÜİK verilerine göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise yünlü erkek kabanı geldi. Şubat'ta yünlü erkek kabanının fiyatı yüzde 13.24 oranında düşerken, bu ürünü fiyatı yüzde 12.61 oranında azalan erkek botu izledi. Şubat ayında fiyatı en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde 12.55 ile anokrat tipi çocuk kabanı, yüzde 12.03 ile havuç ve yüzde 9.86 ile karnıbahar yer aldı. Türkiye genelinde en çok zamlanan ürün sivri biber, en çok ucuzlayan ürün ise domates olmuştu

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star