Ana Sayfa Güncel Şanlıurfa'da Genç Kızın Kolu, Omuzundan Koptu (VİDEO)

Şanlıurfa'da Genç Kızın Kolu, Omuzundan Koptu (VİDEO)

Akçakele'de pamuk fabrikasında çalışan 18 yaşındaki Hatice Kaymaz’ın pamukları taşıyan banda kaptırdığı sağ kolu, omzundan koptu.

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2011 Salı 13:19
Şanlıurfa'da Genç Kızın Kolu, Omuzundan Koptu (VİDEO)
Soğutucu kap içinde muhafaza edilen ve olaydan yaklaşık 8.5 saat sonra ambulans helikopterle Konya’ya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne ulaştırılan genç kızın kopan kolu, 6 saat süren başarılı bir operasyonla yerine dikildi.

Hatice Kaymaz, 30 Ekim Pazar günü fabrikada çalıştığı sırada pamuk taşıyan bantın altında pamuk kaldığını gördü. Kaymaz, ilk olarak hava üfleyen kompresör ile pamuğu iterek çıkartmak istedi. Başarılı olamayınca da pamuğu eliyle almaya çalıştı. Hatice Kaymaz bundan sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:

”Pamuk havayla gitmeyince bantın altına elimi uzattım. Pamuğu tuttuğum anda bant parmaklarımdan itibaren elimi kaptı ve altına aldı. O sırada yanımda bulunan arkadaşım beni geriye çekti. Büyük bir acı hissettim ve bayılmışım. Daha sonra beni hastaneye kaldırmışlar." 

ÇEVRE HASTANELERDE YER OLMAYINCA KONYA’YA GETİRİLDİ
Hatice Kaymaz’ın, olayın ardından çevre iller ve Ankara’daki hastanelerde yer olmadığı için Konya’ya getirildiğini belirten ameliyatı gerçekleştiren Selçuklu Tıp Fakültesi Ortapedi ve Travmatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Acar da şunları söyledi:

"Olay günü Şanlıurfa’dan saat 10.00 sıralarında bizi aradılar. Pamuk makinesine kolunu kaptırarak omzundan itibaren kopan bir hastanın olduğunu söylediler. Hastayı kabul ettik. Ambulans uçaklar Van’daki depremzedelere kullanıldığı için uçak kaldırılamadı. Yaralı ve kopan kolu Şanlıurfa’dan kara ambulansıyla Diyarbakır’a, oradan Adana’ya buradan da ambulans helikopterle Konya’ya getirildi."

AMELİYAT 6 SAAT SÜRDÜ
Dokuların kopmasıyla sonuçlanan olaylarda sürenin çok önemli olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Acar şöyle devam etti:

“Kopan dokuların en fazla 10- 12 saat içinde yeniden yerine dikilme şansı var. Hasta bize geldiğinde olaydan yaklaşık 8.5 saat geçmişti. Hemen ameliyata aldık. Çünkü son anlara yaklaşılmıştı. Hastanın yaşının genç olması nedeniyle şans vermek istedik. Kopan doku özel bir muhafaza kabında ve 4 derece sıcaklıkta getirildi. Yanı istenilen sıcaklık korunmuştu. Yaklaşık 6 saat süren başarılı ameliyatta tüm kas ve sinirleri ile damarlarını diktik. Bundan sonrasında fizik tedavi uygulanacak. Cildinin yaralı olan bölümlerinin kapanması için de bir kaç ameliyat daha olacak."


(mynet)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star