Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa’da güvercin sevgisi vazgeçilmez bir tutku

Şanlıurfa’da güvercin sevgisi vazgeçilmez bir tutku

Kuş sevgisi ve besleme alışkanlığının yoğun yaşandığı bu durumun tarihte mimariyi de etkilediği Şanlıurfa'da hala birçok kişi, evlerinin damında veya özel olarak oluşturdukları odalarda yüzlerce güvercin besliyor

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2011 Cuma 20:10
Şanlıurfa’da güvercin sevgisi vazgeçilmez bir tutku
Kuş sevgisi ve besleme alışkanlığının yoğun yaşandığı bu durumun tarihte mimariyi de etkilediği Şanlıurfa'da hala birçok kişi, evlerinin damında veya özel olarak oluşturdukları odalarda yüzlerce güvercin besliyorKuş kültürünün yaygın olduğu Şanlıurfa'da, özellikle evlerde güvercin besleme alışkanlığı yüzyıllardır sürdürülüyor. Zevk için yapılmakla birlikte kendine özgü özellikleri olan bir meslek olarak da görülen ''Kuşçuluk'', tarihte kentte mimariyi de etkilediği belirtiliyor.

Bu nedenle tarihi ''Urfa evleri''nde, evlerin hayata (avluya) bakan pencerelerinin üst kısmında ''Kuş takaları'' (Pencere) denilen kuş yerleri bulunuyor. Günümüzde de kuşçuların bir araya geldiği kuşçu kahvehanelerinin hala faaliyetlerini sürdürdüğü Şanlıurfa'da hayvanseverler burada toplanıp, ''mesleki'' konularda görüş alışverişinde bulunup, sohbet ediyor.

Kuşçular, haftanın belirli günlerinde cins kuşlar için burada düzenlenen ihalelere de katılıyor.

Evlerde süslenip, kutularda getirilen cins cins güvercinler, sırayla salonun ortasındaki kafeslere konularak, genellikle kahvehanenin sahibinin yönettiği ''ihalede'', özellikleri anlatılıp, teklifler alınarak alınıp satılıyor. Güvercin severler burada ''ilk bakışta sevdalandıkları'' güvercinleri almak için bazen birbiriyle kıyasıya da yarışıyor.EVLERİN DAMLARINDA YÜZLERCE GÜVERCİN

Daha önceleri kuşlar için özel bölmelerin bulunduğu ancak son dönemlerde yapılan evlerde buna rastlamanın pek mümkün olmadığı kentte, mahallelerde müstakil evleri veya iş yeri bulunan vatandaşlar, binalarının damında oluşturdukları kafes ve bölmelerde bu işi sürdürüyor. Bu hayvanlar için binalarında özel oda ayıran kuş sevdalılarına da rastlanıyor.

Kentteki meşhur kuş meraklılarından 61 yaşındaki İzzettin Çullu, deri tüccarı olduğunu, hobi olarak da yaklaşık 46 yıldır güvercin beslediğini ifade etti.

Bu işten zevk aldığını ve bu nedenle sürdürdüğünü anlatan Çullu, ''Çocukluktan kalma bir merak, hobi var. Bıraktığımda ruhi sıkıntılara girdim. Mecburen devam ettirdim. Bu hayatımın bir parçası'' diye konuştu.

Yaklaşık 150 civarında güvercinin bulunduğunu ve kuşlarını tek tek tanıdığını, günde en az 2 kez yemleyip ilgilendiğini dile getiren Çullu, çeşitli dönemlerde düzenlenen ihalelere katıldığını, ayrıca belirli mevsimlerde kentte güvercin severler arasında düzenlenen ''Kuş karıştırma'' yarışmalarına katıldığını belirtti.

Bu yarışlarda doğaya salınan kuşların karıştırılarak, sahipleri tarafından evlere tekrar çağrıldığını aktaran Çullu, ''Şehrin içinde, gökyüzünde adeta harp yapıyoruz'' dedi.

Çullu, yarışlarda başka sürülere katılarak gelen yabancı kuşları, sahiplerine ancak ücret karşılığında verdiklerini anlattı.

Güvercin sevgisinin bir merak olduğunu vurgulayan İzzettin Çullu, son dönemlerde bu işin ticarete de dönüştüğünü, kentte yaklaşık 200-300 kişinin bundan geçindiğini belirtti.EVİNDE 500-600 KUŞ BESLİYOR

Güvercin severlerden Hüseyin Yavuz da evinin damında ve 3 katlı inşaat halindeki binasındaki odalarda 500-600 civarında güvercin beslediğini söyledi.

Çocukluktan itibaren bu işe merak sardığını ve bunun adeta bir tutku olduğunu ifade eden Yavuz, beslediği kuşlarla zaman geçirdiğinde çok mutlu olduğunu anlattı.

Kuşçuluğun Şanlıurfa'da bazı ailelerde bir gelenek olduğunu ifade eden Yavuz, özenle beslediği kuşlarını çok sevdiğini de kaydetti.(ipekyol)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star