Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Husumetli Aileler Barıştırıldı

Şanlıurfa'da Husumetli Aileler Barıştırıldı

Şanlıurfa'da, 6 ay önce arazi anlaşmazlığı yüzünden çıkan kavgada 40 yaşındaki Suna Bucağ'ın öldürülmesinin ardından aralarında husumet başlayan Çiftçi ve Öncel ailelerinin fertleri, düzenlenen törenle barıştı.

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2013 Cumartesi 18:57
Şanlıurfa'da Husumetli Aileler Barıştırıldı

Şanlıurfa'da, 6 ay önce arazi anlaşmazlığı yüzünden çıkan kavgada 40 yaşındaki Suna Bucağ'ın öldürülmesinin ardından aralarında husumet başlayan Çiftçi ve Öncel ailelerinin fertleri, düzenlenen törenle barıştı. Barış töreninde konuşanŞanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, "Her hafta, her ay bir barış yemeğinde buluşuyoruz. Bir insanı haksız yere öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir" dedi.

Merkeze bağlı Esemkulu Köyü'nde çıkan kavgada Suna Buçağ'ın öldürülmesinin ardından aralarında husumet başlayan Çiftçi ve Öncel ailelerinin barıştırılması için kanaat önderleri, aile büyükleri ve bürokratlar araya girerek barış görüşmeleri başlattı. Yapılan girişimler sonucu her iki ailenin barışa ikna olması üzerineŞanlıurfa'da tören düzenlendi. Rışvanlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nde düzenlenen barış törenine Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ve bürokratlar ile 200 kişi katıldı.

Törende konuşan Vali Celalettin Güvenç, peygamberler şehrinde yaşayan insanlara kin ve nefretin yakışmadığını belirtti. Vali Güvenç, "Allah fitne ve fesattan herkesi kurtarsın. Biz hem üzülüyoruz hem de seviniyoruz. Bizim inancımızda kitabımızda geleneğimizde olmadığı halde niye bu kadar öfkeliyiz? Niye birbirimize bu kadar sert davranıyoruz. Niye canlarımız kayboluyor? Niye mesaimizi bu konulara harcıyoruz? Bu bizi çok üzüyor. Seviniyoruz her hafta her ay bir barış yemeğinde buluşuyoruz. Gençlerimize kötülükleri yanlışları bırakmama yönünde önemli adımlar atıyoruz. Bir insanı haksız yere öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir" dedi.

'DEVLET ADAM ÖLDÜRMEZ'

Konuşmasında, öfkesine sahip olamayan insanların devleti suçladığını ifade eden Vali Güvenç, şunları söyledi:

"Bizdeki bu öfke, bu cehalet nasıl bitecek? 10 dönüm için birbirimizi öldürüyoruz. Çocuk kavgasında bir aşiret birbirine düşüyor. Bunun yeri ne kitapta ne de medeniyette yoktur. Büyüklerimizden rica ediyorum öfkelerinizi kontrol edin, gençlere kötü örnek olmayın, ailelerin içine ateş düşürmeyin. Yazıktır, günahtır. Bu 40 derecede bunlarla uğraşıyoruz. 2 yıldır Şanlıurfa'da valilik yapıyorum. Briket davası yüzünden 4 kadın öldü. Öfkenize sahip olun, 30 dönüm için Edene köyünde adam öldürdüler. Ondan sonra bize devlet öldürdü diyorlar. Devlet adam öldürmez. O devirler geride kaldı. Biz elimiz yüreğimizde geziyoruz. Bu topraklarda cinayet olmasın, kan davası olmasın, millet birbirini yemesin diye uğraşıyoruz."

KARANLIK DÖNEM TÜRKİYE'DE BİTTİ

Konuşmasının sonunda Türkiye'de ki karanlık dönemin geride kaldığını söyleyen Vali Güvenç, "Mecburi hizmeti biten doktor hemen tayinini istiyor. Çünkü ameliyatta ölen insandan bile doktordan kan parası istiyorlar. Bunları geride bırakmamız lazım. Hukuka inanmamız lazımdır. Artık polis, jandarma yargısız infaz yapmıyor. Şikayetinizi dilekçenizi alıyor. Kim işini yapmasa bize gelin. Bir dönem bu ülkede karanlık dönem yaşandı. Artık karanlık dönem Türkiye'de bitmiştir. Kimsenin burnun kanmasına izin vermeyiz. Barışı bozdurmayalım. Cezaevine, gidecek gençlik istemiyoruz" diye konuştu.

Konuşmanın ardından 2 ailenin ileri gelenlerinde İhsan Çiftçi ve Ömer Öncel, dualar eşliğinde birbirleriyle tokalaşarak barıştıklarını ilan etti.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık