Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA’DA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI DÜZENLENDİ

ŞANLIURFA’DA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI DÜZENLENDİ

Harran Üniversitesi Coğrafya Bölümü tarafından Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Anfi Salonunda, Dünya’da ve Türkiye’de Gözlenen ve Beklenen İklim değişiklikleri konusunda konferans düzenlendi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2015 Cuma 11:47
ŞANLIURFA’DA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI DÜZENLENDİ

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Murat Türkeş tarafından verilen konferansa Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Fakülte Dekanları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. İklim değişikliğinin Dünya’da çok konuşulan ve herkesi etkileyen bir konu olduğunu söyleyen Taşaltın, “Sanayileşme ile birlikte iklimler çok etkilendi. ABD sanayisiyle Dünya’nın yüzde yirmi beşini kirletiyor. Özellikle nükleer enerji üretimi sonrası dünya kirliliği arttı. Bu da iklimleri çok kötü etkiledi. ABD enerjisinin çoğunu nükleer enerjiden karşılıyor. Dolayısıyla hem çok kirleten hem de iklimleri çok etkileyen bir ülke. Kendileri yapınca oluyor. Bir başkası nükleer enerji üretmeye çalıştığında karşı çıkıyorlar. Hem algıyı hem de bilgiyi çok iyi kullanıyorlar. İnşallah bu gibi konferanslarla bu bilgiyi bizlerde kullanacağız ” diye konuştu.
Daha sonra açılış konuşması yapan programın düzenleyicisi Coğrafya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sedat Benek yaptığı konuşmada; “Düzenlemiş olduğumuz bu konferans hem konumuz hem de konuğumuz açısından önemli. Çünkü bu konu gerek dünya gerek Türkiye gerekse yaşadığımız coğrafya açısında önemli bir konudur. Dünyanın çoğu yerlerinde yerleşim alanları olmuş ve terkedilmiş. Ama Mezopotamya’da yerleşim alanları hep olmuştur. Bunun da iki temel özelliği vardır. Birincisi, İnsanların yaşayabileceği iklim koşullarıdır. İkincisi ise burada bulunan topografik yapıdır” dedi.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Murat Türkeş, Dünya’da ve Türkiye’de Gözlenen ve Beklenen İklim değişiklikleri ile ilgili konferansını verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık