Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'DA KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ EYLEM PLANI

ŞANLIURFA'DA KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ EYLEM PLANI

GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından hazırlanan "Şanlıurfa Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Mağdurların Korunması Eylem Planı" tanıtıldı

Giriş Tarihi: 20 Mart 2012 Salı 05:23
ŞANLIURFA'DA KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ EYLEM PLANI
''Türkiye'nin Az Gelişmiş Bölgelerindeki Kadınların ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşları'nın Güçlendirilmesi'' projesi kapsamında hazırlanan ''Şanlıurfa Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Mağdurların Korunması Eylem Planı'' tanıtıldı.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, bir otelde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, projenin idare bünyesinde GAP illerinin dışında da uygulanan ilk proje olma özelliği taşıdığını ifade etti.


Projenin, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde toplam 30 ilde uygulandığını anlatan Karahocagil, bu bölgelerin kadına yönelik sosyal ve ekonomik açıdan Türkiye'nin diğer bölgelerine göre en düşük göstergelere sahip olduğunu kaydetti.


Proje kapsamında ''Şanlıurfa Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Mağdurların Korunması Eylem Planı''nın hazırlandığını belirten Sadrettin Karahocagil, planın ''Yerel Eşitlik Eylem Planları'' güncelleme çalışmaları sonucunda ortaya çıktığını bildirdi.


Planla ilgili bilgi veren Karahocagil, şunları kaydetti:


''Şanlıurfa'da kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve kadınların şiddetten korunması; kadına yönelik şiddetle mücadele alanında sunulan hizmetlerin etkinliğinin artırılması ve şiddete uğrayan kadınlara hizmet sunan kamu görevlilerinin şiddetle mücadele konusunda farkındalığının geliştirilmesi amacıyla uygulanacak olan plan, 9 faaliyetten oluşmaktadır. 2012-2013'de uygulanacaktır. Plan ile yerel kamu kurum ve kuruluşları ile kadın sivil toplum kuruluşlarının iş birliği kurma ve birlikte çalışma kapasitelerinin artırılması da hedeflenmektedir. Şanlıurfa Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Mağdurların Korunması Eylem Planı'nın başarısı, planın tüm taraflarca sahiplenilmesine, katılımcı ve şeffaf bir süreçle uygulanmasına bağlıdır.''-Belediye Başkan Vekili YücetepeŞanlıurfa Belediye Başkan vekili Fevzi Yücetepe de kentlerin içinde bulunulan insanlarla anlam ifade ettiğini belirterek, şehirde kadınların statüsünün artırılmasına ilişkin geniş çaplı çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.


Kentteki kadın sivil toplum kuruluşu sayısının son 8 yılda 3 kat artış göstererek 32'ye ulaştığını vurgulayan Yücetepe, bu kadın örgütlerin niteliğinin de artırılmasına çalıştıklarını aktardı.


Konuşmaların ardından ''Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Mağdurların Korunması Eylem Planı'' dahilinde yapılacak çalışmaların desteklenmesini içeren protokol, GAP BKİ Başkanı Karahocagil, Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş ve Belediye Başkan vekili Fevzi Yücetepe tarafından imzalandı.


Eylem planı kapsamında, polislerin, rehber öğretmenlerin, din görevlilerinin, erkeklerin kadına şiddet konusunda bilgilendirilmesi, karakollara başvuran kadınlarla iletişime geçilerek izleyecekleri yollara ilişkin afişler hazırlanması ile evlenecek çiftlere, aile içi şiddetin tanımı ve şiddete karşı yasal mekanizmaların anlatılması hedefleniyor. 


(AA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık