Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'DA KADINLARA YÖNELİK EYLEM PLANI

ŞANLIURFA'DA KADINLARA YÖNELİK EYLEM PLANI

Şanlıurfa'da, ''Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Mağdurların Korunması'' eylem planı, 19 Mart Pazartesi günü hayata geçirilecek.

Giriş Tarihi: 17 Mart 2012 Cumartesi 07:46
ŞANLIURFA'DA KADINLARA YÖNELİK EYLEM PLANI
GAP Bölge Kalkınma İdaresinden (BKİ) yapılan yazılı açıklamaya göre, kamu kurumları, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle hayata geçirilecek planla, şiddete uğrayan kadınlara hizmet veren kamu görevlilerinin ve toplumun, kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığının arttırılması hedefleniyor.

Bu çerçevede, Valilik bünyesinde kurulacak komisyonla da şiddet mağdurlarına hizmet veren kurumların güçlendirilmesi ve kurumlar arasında koordinasyon sağlanacak.


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Fevzi Yücetepe'nin katılımıyla 19 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilecek toplantıyla eylem planı hayata geçirilecek.-Eylem planıMali büyüklüğü 5 milyon Avro olan, Avrupa Birliğince (AB) desteklenen ve GAP BKİ tarafından uygulanan, ''Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Projesi'' kapsamında oluşturulan eylem planı, bu aydan başlayarak 1 yıl uygulanacak.


Söz konusu eylem planı çerçevesinde gerçekleştirilen ''durum tespit'' çalışması ve kurumlarla yapılan bire bir görüşmeler sonucu kadınların öncelikli sorunlarının ''şiddet'' ve ''mağdurların korunması'' olduğu ortaya çıktı.


Bu sorunun çözümü için Valilik bünyesinde bir komisyonun kurulması kararlaştırıldı. Kadına yönelik şiddetle mücadelede özelleşmiş bir yapının oluşturulması, kadın örgütlerinin, yerel kamu kurumlarının, diğer sivil toplum örgütleri ile üniversitenin uzmanlarının bir araya getirileceği komisyon, koordinasyon görevini de üstlenecek.


Eylem planı ile; polis memurları, rehber öğretmenler, din görevlileri ve erkekler kadına şiddet konusunda bilgilendirilecek. Karakollara başvuran kadınlarla iletişime geçilecek, izleyecekleri yollara ilişkin afişler hazırlanacak.


Evlenecek çiftlere, aile içi şiddetin tanımı ve şiddete karşı yasal mekanizmalar anlatılacak. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık