Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfa'da Kanser Tedavisinde Büyük Başarı

Şanlıurfa'da Kanser Tedavisinde Büyük Başarı

Kanser hastası kadının karın duvarına yayılan tümör, Şanlıurfa’daki bir hastanede yapılan müdahale ile tedavi edildi.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2011 Cumartesi 14:37
Şanlıurfa'da Kanser Tedavisinde Büyük Başarı
Cerrahi yöntemle çıkarılması mümkün olmayan dokular ise yüksek dozda ısıtılmış kemoterapi ile yok edildi. Bu yöntemin, Güneydoğu illerinde ilk kez uygulandığı belirtiliyor. 6 Saat süren ameliyata birçok uzman doktor katıldı.
Güneydoğu’da kanser tedavisi ile ilgili adımlara bir yenisi daha eklendi.

Şanlıurfa’daki OSM Ortadoğu Hastanesi genel cerrahi uzmanlarından Doç. Dr. Sabahattin Aslan ve Zekeriya Sayın tarafından yapılan ameliyatın ardından, Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Demiray’ın birlikte yürüttüğü tedavi 6 saat sürdü. İlk aşamada hastanın karın zarını kaplayan tümör dokusu çıkarıldı, ardından cerrahi ile temizlenmesi mümkün olmayan alanlara özel bir teknikle yüksek dozda, ısıtılmış kemoterapi uygulandı.

Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sabahattin Aslan, yapılan ameliyata nadir uygulanan bir yönteme başvurduklarını söyledi. Karın içinde kaynağı belli olmayan bir kanser odağı mevcut olduğunu belirten Aslan, karın zarının dışında kalan organlara yayılma olmadığı için hastaya şans vermek istediklerini kaydetti. Aslan, ameliyat yöntemini şu şekilde anlattı: “Öncelikle karın içinde bulunan tümör dokusunu çıkardık. Daha sonra zarla sarılı olan safra kesesi, dalak, yumurtalık, rahim, mide ve kalın bağırsakların bir kısmını çıkardık. Ameliyatı bitirdikten sonra karın içine kateter yerleştirdik. Tıbbi Onkoloji uzmanımız tarafından özel bir sistemle ısıtılmış su içinde kemoterapi uygulaması yapıldı. Yaklaşık bir buçuk saat süren bu işlemin ardından karın içini gerekli koşullarda temizleyip gerekli anatomik onarımlarımızı yaparak operasyonu bitirdik.”

Özellikle batın içi tümörlerde mide tümörlerinin olabileceğini, bağırsak tümörleri veya yumurtalık kanserlerinde batın içine yayılmış tümörler olabileceğine işaret eden Kanser Tedavi Merkezi Sorumlu Doktoru Doç. Dr. Mutlu Demiray ise bu tür vakalara şimdiye kadar sadece kemoterapinin uygulanabildiğini ifade etti. Başarılı bir operasyonla bölgede bir ilki gerçekleştirdiklerini anlatan Demiray, şöyle devam dedi: “Bu tümör metastaz yapmamış. Ama biliyoruz ki bu tümörler Akciğer-Karaciğer gibi hayati organlara metastaz yapmadan sadece batın içinde ilerleyerek hastaların hayatını çekilmez hale getiriyor. Bu yeni yöntemle batın içindeki tüm tümörler cerrahi ekip tarafından tamamen temizleniyor. Bütün batına yayıldığı için tümörün tamamının cerrahi yöntemle temizlenmesi mümkün olamayabiliyor. Biz de ameliyatın bitiminde özel bir cihaz yardımı ile yüksek dozda ısıtılmış kemoterapi uygulayarak geri kalan tüm tümörleri öldürme şansına sahibiz. Urfa’da, bunu ilk defa OSM Ortadoğu Hastanesi'nde gerçekleştirdik. İnşallah devamını da yapar ve hastalarımızın daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler geçirmelerini sağlarız.(mynet.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star