Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da 'Kayıplar Bulunsun' Eylemi

Şanlıurfa'da 'Kayıplar Bulunsun' Eylemi

Şanlıurfa'da, İnsan Hakları Derneği ve Kayıp Yakınları 29'uncu Kez 'kayıplar Bulunsun, Failleri Yargılansın' Eylemi Düzenledi.

Giriş Tarihi: 27 Mart 2011 Pazar 00:49
Şanlıurfa'da 'Kayıplar Bulunsun' Eylemi
ŞANLIURFA'da, İnsan Hakları Derneği ve kayıp yakınları 29'uncu kez 'Kayıplar bulunsun, failleri yargılansın' eylemi düzenledi. Eylemde konuşan İnsan Hakları Derneği Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, eski özel harekatçı Ayhan Çarkın'ın açıklamalarını hatırlatarak, "Devlet; faili devlet olan cinayetleri gizlemeye devam ediyor. Susurluk sanıklarından Ayhan Çarkın, dönemin idarecilerinden aldığı yetkilerle sivil, savunmasız insanlara yönelik katliam yaptıklarını anlatıyor. Zira o dönem Susurluk Urfa'nın başkentiydi. Tüm katliam planları kent merkezinde planlanıyor, Siverek üzerinden uygulanıyordu" dedi. 

1990 yılından sonra çeşitli nedenlerle kaybolan ve faili meçhul cinayete kurban gidenlerin fotoğraflarını ellerinde taşıyan 50 kişilik grup, öğle saatlerinde Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplandı. Burada grup adına konuşan; aynı zamanda 1995 yılında kaybolan gazeteci Nazım Babaoğlu'nun ağabeyi olan İHD Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, Türkiye'nin hala baskıcı ve yasakçı anlayıştan medet umduğunu söyledi. Polisin çevrede güvenlik önlemi aldığı eylemde konuşan Babaoğlu, şunları söyledi: 
"1992-1997 yılları arasında cinayetler işlenirken, kendi devlet organlarına güvenerek hiç açığa çıkmayacak kimse cesaret edip bunu devlet görevlileri yaptı diyemeyecekti. Buna inanıyorlardı. Ölüm makinesi haline getirilen JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan cinayetleri nasıl işlediklerini bir bir açığa çıkardı. Aygan'ın itirafları birçok kayıp olayında aydınlatan halk nezdinden yetkisini kötüye kullanan devlet görevlerine olan öfke bir kez daha kabarıyordu. Herkesin yakından bildiği Susurluk sanıklarından Ayhan Çarkın da kendi döneminde; yani Tansu Çiller, Mehmet Ağar'ın verdiği yetkilerle sivil ve savunmasız insanlara yönelik katliam yaptıklarını anlatıyor. Çarkın Susurluk sanığıydı ve anlattıkları çok önemliydi. Zira o dönem Susurluk Urfa'nın başkentiydi. Tüm katliam planları Bahçelievler Mahallesi'nde planlanıyor ve Siverek üzerinden uygulanıyordu. AKP hükümeti de cinayetleri aydınlatma yerine gerçeği söyleyenleri susturma yöntemini seçerek sorunları örtme yoluna gidiyor." 

Ellerinde, kaybolan yakınlarına ait fotoğraflar taşıyan kalabalık, açıklamanın ardından 5 dakika oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. 
(haberler.com)

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  ‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık