Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Kürtçe Köy İsmine İlk Onay

Şanlıurfa'da Kürtçe Köy İsmine İlk Onay

Şanlıurfa İl Genel Meclisi'nin ağustos ayı olağan 3.birleşiminde BDP'li meclis üyelerinin Şanlıurfa'nın Bozova ilçesine bağlı Güvercinli köyünün isminin 'Kevik' olarak değiştirilmesi talebi meclis üyelerinin oyu ile kabul edildi.

Giriş Tarihi: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 15:48
Şanlıurfa'da Kürtçe Köy İsmine İlk Onay

Şanlıurfa İl Genel Meclisi'nin ağustos ayı olağan 3. birleşiminde BDP'li meclis üyelerinin Şanlıurfa'nın Bozova ilçesine bağlı Güvercinli köyünün isminin 'Kevik' olarak değiştirilmesi talebi meclis üyelerinin oyu ile kabul edildi.

İl Genel Meclisi, 2013 yılı Ağustos ayı 3. Birleşimi Meclis Başkanı Mustafa Yavuzbaşkanlığında gerçekleşti. Bir önceki toplantıya ait tutanak özetinin okunması, gündem dışı görüşme isteğine ait meclis üyelerinin yazılı önerge ve müracaatlarının alınması, komisyonlardan gelen raporların görüşülmesi ile başlayan meclis gündeminde iki önemli önerge kabul edildi.

Şanlıurfa İl Genel Meclisi'nde bulunan 13 BDP'li üyenin uzun süredir sürekli gündeme getirdiği köy ve mezra yerleşim birimlerinin eski isimleri ve 3 dille tabelada yazılması yönündeki tekliflerinden birisi mecliste görüşüldü. BDP'li Meclis Grup Başkanı Halit Yıldıztekin'in meclis gündemine getirdiği Bozova ilçesine bağlı Güvercinli ve Alanlı köylerinin birleştirilerek eski ismi olan güvercin anlamına gelen 'Kevik' ile tescillendirilmesi talebi meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclisin aldığı ikinci önemli karar ise Balıklıgöl ve tarihi çarşı ile ilgili oldu.Şanlıurfa'nın turizm bölgesi olan Balıklıgöl, Dergah platosu ve tarihi çarşıların güvenliğinin sağlanması için Karacadağ Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa finansman sağlanması görüşülerek oy birliği ile karara bağlandı.

 

 


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star