Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA’DA KURTULUŞ COŞKUSU BAŞLADI

ŞANLIURFA’DA KURTULUŞ COŞKUSU BAŞLADI

Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıldönümü halk oyunları gösterileri ve 'Osmanlı Arşivi'nde Belgelerle Urfa' adlı fotoğraf sergisi ile başladı.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2014 Perşembe 07:27
ŞANLIURFA’DA KURTULUŞ COŞKUSU BAŞLADI

Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Belediye önünde halk oyunları gösterisi ile başlayan kutlamalar kapsamında; belediye sergi salonunda 'Osmanlı Arşivi'nde Belgelerle Urfa' fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in kurdele kesmesiyle açılışı yapılan sergide;  Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nün arşivinde yer alan 32 belge sergilendi.

Osmanlı döneminde padişahların, Divan-ı Hümayun'un Urfa ile ilgili aldığı kararlar ve kayıtların yer aldığı sergi bir hafta boyunca ziyaretçilere açık olacak.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ile Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük 'Osmanlı Arşivi'nde Belgelerle Urfa' adlı fotoğraf sergisini gezerek, sergi hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

“GEÇMİŞİ OLMAYANIN GELECEĞİ OLMAZ”

Sergi açılışında konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Celalettin Güvenç, Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunu coşku ile kutlayacaklarını ifade ederek, “Hep beraber birlikte kutlayacağız. Bu kapsamda da bugün  'Osmanlı Arşivi'nde Belgelerle Urfa' adlı fotoğraf sergisinin açılışını yaptık. Biliyorsunuz geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Urfa geçmişi olan bir kent, Dünyanın en eski medeniyetlerinin kurulduğu bir kent; bu anlamda da bununla gurur duyuyoruz” dedi.

“Geçmişimize sahip çıkacağız” diyen Başkan Güvenç, “Geçmişimizden destek alarak geleceğimizi inşa edeceğiz. Ben kurtuluşumuzu bir kere daha kutluyorum. Bütün Halkımızı sevgi ile saygı ile selamlıyorum” şeklinde konuştu.

“URFA TARİTE HER DÖNEM ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLMUŞTUR”

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa’nın her dönem önemli bir merkez olduğunu bugünde bu öneminin devam ettiğini söyledi.

Vali Küçük yaptığı açıklamasında konuşmasını şöyle sürdürdü;”Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunu belediyemizle beraber inşallah kıvançla ve gururla kutlayacağız. Bu gün bu sergide şunu gördük; Urfa Osmanlı döneminde de gerçekten bir büyük kent ve bir büyük merkez. Çevresini belirleyen,  çevresini yönlendirebilen önemli bir merkezdir. Bununla ilgili bizatihi dönemin padişahların fermanları var. Çünkü padişahlar önemli olmayan yani küçük merkezlere ferman göndermiyor. Bu açıdan bakarsak Urfa’ya fermanlar gelmiş. Bu fermanlarda bize gösteriyor ki Urfa,  Osmanlı döneminde önemli bir merkez. Tabi Cumhuriyet döneminde de Urfa önemli bir merkezdir. Yani tarihin her döneminde Urfa önemli bir merkez olmuştur. Bugün de öyle. İnşallah yarında 11 Nisan kutlamaları için yine beraber olacağız” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık