Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Newruz

Şanlıurfa'da Newruz

ŞANLIURFA 2013 Newroz Bayramını Kutluyor on binlerce Kişi Alanda

Giriş Tarihi: 19 Mart 2013 Salı 10:15
Şanlıurfa'da Newruz

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, "Öcalan, Urfa'nın İbrahimi direnişçi geleneğinin temsilcisidir. Sayın Öcalan'ın yol haritası tüm Ortadoğu'ya barış ve demokrasi getirecektir" diyerek, parlamentonun çalışmalara başlaması gerektiğini söyledi.

Urfa'nın Paşabağı Mahallesinde 'Öcalan'a özgürlük Kürtlere statü' şiarı ile düzenlenen Newroz kutlamasına on binlerce kişi katıldı. Alana alınmak istenen "Demokratik çözüm, Öcalan'a özgürlük" pankartına, polislerin yasaklama kararı bulunduğu gerekçesiyle el koyması üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

Ancak ilerleyen saatlerde el konulan pankart platforma asıldı. Platformun sarı, kırmızı, yeşil renkli dev flamalarla süslenmesi ve kadınların yöresel giysileriyle alana gelmesi renkli görüntüler oluşturdu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri, KCK bayraklarının taşındığı kutlamada sık sık, Öcalan'ın özgürlüğünün talep edildiği sloganlar atıldı. Kutlamaya, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ve KCK Yürütme Konsey Başkanı Murat Karayılan'ın kardeşleri, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Urfa Milletvekili İbrahim Binici, yurt dışından ve bölgeden çok sayıda temsilci katıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan sayg duruşunun ardından, Newroz ateşi Kışanak tarafından yakıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, Öcalan'ın Kürtlere ve Urfalılara gönderdiği mesajı iletti.

Kitleye hitaben konuşan Kışanak, gelinen süreçte herkesin üzerine düşeni yapması durumunda özgür bir ülke, özgür bir halk yaratılacağını ve Öcalan'ın halkın arasına geleceğini belirtti. Urfa'nın zulme karşı tarihte direnişi sembolize ettiğine dikkat çeken Kışanak, "Direnişin sembolü, bu halkın bir evladı da Sayın Öcalan'dır. Özgürlük mücadelesinin tohumlarını burada attınız, burada yeşerttiniz, özgürlüğün kapısını da siz açacaksınız" dedi. 21 Mart'ta Diyarbakır'da Öcalan'ın yol haritasını tüm dünya ile paylaşacaklarını ifade eden Kışanak, şöyle konuştu: "Sayın Öcalan çözüm sürecine herkesin, özellikle de Urfalıların katkısını istiyor. Öcalan, Urfa'nın İbrahimi direnişçi geleneğinin temsilcisidir. Destek verelim özgür ülke özgür halk yaratalım. Sayın Öcalan'ın yol haritası tüm Ortadoğu'ya barış ve demokrasi getirecektir. Hükümet bu bilinçle yaklaşmalı, parlamento çözüm yolunda ilgili komisyonları kurup çalışmalara başlamalıdır."

Kürtlerin öncülük ettiği Demokratik Cumhuriyet'in inşa edilmesi durumunda herkesin özgür olup hakkını alacağını belirten Kışanak, "Biz AKP'ye değil kendimize, Sayın Öcalan ve örgütlü gücümüze güveniyoruz. Attığınız sloganlar bunu gösteriyor zaten" dedi. Kışanak, Rojava Devrimini de selamlayarak, Rojava'nın tüm Ortadoğu için model olduğunu söyledi. Kışanak, konuşmasını "An azadi, an azadi" sloganı ile tamamladı.

Kutlamalar sırasıyla Koma Çiya, Bülent Turan, İlkay Akkaya ve Xemgin Birhat'ın seslendirdiği parçalar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

 

 

 

 

 

Kaynak : urfadabugun

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık