Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da ''Organik Ürün Sertifikası''

Şanlıurfa'da ''Organik Ürün Sertifikası''

GAP BKİ Başkanı Karahocagil: ''Organik tarım, sadece bizim gelir seviyemizi yükseltmek için değil, belki geleceğe yön verecek çocuklarımıza da daha iyi bir dünya bırakmak için gerekli''

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2012 Salı 13:34
Şanlıurfa'da ''Organik Ürün Sertifikası''
GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, ''Organik tarım, sadece bizim gelir seviyemizi yükseltmek için değil, belki geleceğe yön verecek çocuklarımıza da daha iyi bir dünya bırakmak için gerekli'' dedi.
Karahocagil, ''Şanlıurfa'da Organik Meyve Üreticiliği'' projesi kapsamında düzenlenen ''Organik Ürün Sertifikası'' dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, organik tarımın katma değerinin çok yüksek olduğunu ifade etti.
Organik tarımın refah düzeyini yükselteceğine inandıklarını dile getiren Karahocagil, şunları kaydetti:
''Organik tarım konusunda yatırım programına alınmış bir projemiz var. Bundan dolayı bölgedeki farkındalığı artırma ve bilinçlendirme gibi çalışmalara ağırlık veriyoruz. Organik tarım, sadece bizim gelir seviyemizi yükseltmek için değil, belki geleceğe yön verecek çocuklarımıza da iyi bir dünya bırakmak için de gerekli. Hepimiz, bitkisel zehirlerle ne kadar kendimize ve doğaya zarar verdiğimizin farkındayız. Onun için organik tarım bugün belki biraz lüks görünüyor ama önümüzdeki dönemde artık yürüyebileceğine inanıyorum.''
GAP Ekolojik Tarımsal Kırsal Kalkınma ve Sosyal Dayanışma Derneği (GAP EKODER) Başkanı Medet Abbasoğlu da organik tarımı bölgede yaygınlaştırmak için çaba sarf ettiklerini, özellikle bu alanda Siverek'te ciddi çalışmalar yürüttüklerini anlattı.
Sertifika alan çiftçilerden Ekrem Beyazpirinç ise 2005 yılından beri organik tarımla uğraştığını ifade ederek, eğitim konusunda biraz eksikliklerinin bulunduğunu ve bu konuda yetkili kurumlarca kendilerine destek sağlanması gerektiğine inandığını söyledi.
Konuşmaların ardından nar üretimi yapan 11 çiftçiye organik tarım sertifikası verildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık