Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Pamuklar Elde Kaldı

Şanlıurfa'da Pamuklar Elde Kaldı

Pamuk fiyatının hızla inişe geçmesi pamuk üreticisini kaygılandırmaya devam ediyor.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2011 Çarşamba 21:23
Şanlıurfa'da Pamuklar Elde Kaldı
Dünya pamuk stoklarındaki azalma, en önemli üretici ülkelerin pamuk üretiminden uzaklaşması ve petrol zammı ile birlikte petrolden elde edilen elyafın fiyatının yükselmesiyle kıymete binen pamuğun, üreticisine yaşattığı sevinç uzun sürmedi. Geçtiğimiz yıl dünya ortalamasının üzerine çıkan fiyatı ile çiftçinin tarlalarını dolduran pamuk, bu yıl, yarı yarıya düşen fiyatı ve olumsuz iklim koşulları nedeniyle çiftçiyi ektiğine pişman etti. Pamuk üreticisi başka alternatifi olmadığı için bu yıl da pamuk ekti. Üretici hava koşullarından dolayı pamuğu toplayamadı. Pamuk ekim döneminde bile dünya fiyatlarında yaşanan bu gerileme üretici de büyük moral bozukluğuna yol açtı.

Geçen yıl pamuk alınan verimin yüksek olmasından dolayı bu yılda daha çok pamuk ekildiğini söyleyen Şanlıurfa ticaret borsası yönetim kurulu başkanı Mehmet Kaya, pamuğun anormal şekilde düşmesi çiftçi başta olmak üzere sanayici ve alıcıları sıkıntıya soktuğunu söyledi. Kaya, Şanlıurfa pamuğun % 40 üretiyor. Fiyatların düşmesi başta çiftçiler olmak üzere herkese yansıdığını ifade etti.

Harran Ziraat Odası Başkanı Muhsin Özyavuz ise Şanlıurfa’nın yüzde 80’inin pamuk ektiğini belirtti. Özyavuz, çiftçi pamuğu ülkenin ihtiyacı olduğu için ve kar amaçlı ektiğini söyledi.

 

Özyavuz, “ fakat pamuk sezonun gelmesiyle bütün pamuk elde kaldı. Bütün ilçeleri ve köyleri gezin, pamuklar çiftçilerin evlerinin önünde var. Başta işçilik olmak üzere girdiler yüksek, akaryakıt yüzde 35-40 arttı, gübrede yüzde 70-80 oranında zamlar oldu. Bu yükselen girdiler nedeniyle de çiftçinin kar oranının kalmadı” dedi.(kanalurfa)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star