Ana Sayfa Güncel Şanlıurfa'da Patlamanın Ardından Yaralar Sarılıyor

Şanlıurfa'da Patlamanın Ardından Yaralar Sarılıyor

Şanlıurfa'da dün akaryakıt istasyonunda meydana gelen ve 1 kişinin ölümüne, 3'ü ağır 21 kişinin yaralanmasına, yol açan Lpg tankındaki patlama sonrası, yaraların sarılmasına çalışılıyor.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2011 Salı 13:45
Şanlıurfa'da Patlamanın Ardından Yaralar Sarılıyor
Şanlıurfa'da dün akaryakıt istasyonunda meydana gelen ve 1 kişinin ölümüne, 3'ü ağır 21 kişinin yaralanmasına, 200'ün üzerinde ev ve 17 aracın hasar görmesine yol açan Lpg tankındaki patlama sonrası, yaraların sarılmasına çalışılıyor. Halen patlamanın şokunun yaşandığı ve hasar tespit çalışmalarının sürdüğü kentte, istasyon çevresindeki apartman sakinleri gaz kokusundan şikayetçi olduklarını yineledi. Dün gözaltına alınan 8 kişiden 7'si serbest bırakılırken, istasyon sahibi Mustafa Aydın ise 'taksirle ölüm ve yaralanmaya sebep vermek' suçundan adliyeye sevk edildi.

Şanlıurfa dün güne patlama sesleri ile uyandı. Karaköprü Beldesi'nde bulunan, Şanlıurfa-Diyarbakır karayolu üzerindeki 'Aydın Petrol' adlı akaryakıt istasyonunda Lpg tankından gaz sızıntısı sonrası meydana geldiği tahmin edilen patlama ve ardından başlayan yangın, ortalığı savaş alanına çevirdi. İtfaiye ekiplerinin uzun süren müdahalesi sonunda istasyonun arka tarafındaki Karşıyaka Mahallesi'ndeki boş alanda park halinde duran 17 aracın 7'si tamamen yanarken, 10'unda da önemli maddi hasar oluştu. Patlamanın şiddeti ile yüzlerce evin camları kırılırken, çok sayıda ev ve işyerinde de hasar meydana geldi. İstasyonun hemen arkasında bulunan bir manifaturacı yıkılırken, içeride bulunan malzemeler patlamanın şiddeti ile metrelerce ileri savruldu. Manifaturacıya getirilen malzemeleri indiren ve hamallık yaptığı öğrenilen 1 çocuk babası 40 yaşındaki Abdullah Sepürler yaşamını yitirirken, 3'ü ağır 21 kişi yaralandı.

ÇADIRKENT KURULDU, KİMSE KALMADI

Gün boyu devam eden çalışmalarda enkaz altında kalan olup olmadığı araştırılırken, apartmanlar olası ikinci bir patlama ihtimaline karşı tahliye edildi. Gün boyunda tedirginliğin yaşandığı Karaköprü Beldesi'nde, Valilik bünyesinde oluşturulan Kriz Merkezi ile hasar tespit çalışmalarına başlanırken, evleri hasar gören vatandaşlar için bölgeye 300 yatak kapasiteli 60 çadır kuruldu. Gece patlamadan etkilenenler için beldede 1500 kişilik yemek de dağıtıldı. Ancak patlamanın etkilediği 200 evde yaşayanlar geceyi çadır yerine evlerinde veya yakınlarının yanında geçirmeyi tercih etti.

3 YARALININ TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Dünkü patlamada yaralanan 21 yaralıdan 18'i tedavilerinin ardından taburcu edildi. Durumu ağır olan yaralılardan Halil Akkuş'un yoğun bakım ünitesinde, Ahmet Baş ve Şahin Kabaklı'nın ise yanık ünitesinde tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.

ENKAZ TAMAMEN KALDIRILDI

Patlamanın ardından istasyonun çevresindeki yaklaşık 500 metrekarelik alanda oluşan enkaz dün başlatılan ve bu sabah devam eden çalışma sonunda kaldırıldı. Şanlıurfa Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi'nin yaklaşık 100 personelinin çalışması ile kaldırıldı ve enkaz, belde çöplüğüne götürüldü.

VALİ OKUTAN: YARALAR SARILACAK

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, beldede hayatın normale dönmesi için yoğun şekilde çalışıldığını ifade etti. Patlamada hasar gören ev ve işyerlerinin tespitinin sürdüğünü ve insanların mağduriyetinin giderileceğini söyleyen Vali Okutan, "Dünden itibaren üzücü olayın meydana geldiği bölgede çok yoğun şekilde çalışma yürüttük, halen de çalışmayı sürdürüyoruz. İnsanlarımızı mağdur etmeyecek, her türlü zararını karşılayacağız. Patlamanın sebebine ilişkin adli ve idari soruşturma ise devam ediyor" dedi.

FAKIBABA: TÜRKİYE DERS ALMALI

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise, 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamadan tüm Türkiye'nin ders alması gerektiğini söyledi. Patlamanın daha kötü sonuçlara da yol açabileceğini vurgulayan Fakıbaba, "Bu hepimiz için, bütün Türkiye için ders olmalı ve biz bundan sonra ders almalıyız. Bundan sonra herkes tüm kurumlar ve yöneticiler denetimini çok daha titiz ve bilime uygun şekilde yapmalıdır. Şanlıurfa'da gerekli tedbirleri ve önlemleri alıp dua edeceğiz" dedi. Fakıbaba, olay yerinde belediye olarak çalışmalara her türlü desteği verdiklerini de kaydetti.

İSTASYON SAHİBİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Patlamanın ardından dün öğle saatlerinde gözaltına alınan petrol istasyonu sahibi Mustafa Aydın ve 7 çalışanı, polis sorgusunda suçsuz olduklarını söyledi. Patlamanın sebebini bilmediklerini ve kendilerinin ihmali bulunmadığını ileri süren istasyon çalışanı 7 kişi, gece geç saatlerde ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Geceyi Asayiş Şube Müdürlüğü'nde geçiren istasyon sahibi Mustafa Aydın'ın sabah saatlerinde işlemleri tamamlandı. Sorgusunda, istasyonunun her türlü kontrolü yaptırdığını ve ruhsatının var olduğunu söyleyen Mustafa Aydın, patlamanın kendilerinden kaynaklandığı iddiasının doğru olmadığını söyledi. İşlemleri tamamlanan Aydın, 'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu taksirle ölüme sebebiyet vermek', 'taksirle yaralanmaya sebep vermek' ve 'taksirle mala zarar vermek' suçlarından adliyeye sevk edildi.

ÖLEN TOPRAĞA VERİLECEK

Yanarak feci şekilde yaşamını yitiren Abdullah Sepürler'in, hamal olduğu ve patlama sırasında çöken manifaturacıya mal getirdiği öğrenildi. 40 yaşındaki 1 çocuk babası Sepürler'in cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsisinin ardından Şanlıurfa'ya getirildi. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna konulan Sepürler'in cenazesinin öğleden sonra teslim alınarak Harran Kapı Mezarlığı'na defnedileceği öğrenildi. Morgda bekletilen Sepürler'in çok sayıda yakını da hastaneye gelerek beklemeye başladı.

İTFAİYE RAPORU BUGÜN TAMAMLANACAK

Dünden bu yana çalışmaların devam ettiği ve patlamaya ilişkin sebebin araştırıldığı istasyon ve çevresinde itfaiye ekibinin çalışması da sürüyor. Gaz sızıntısından dolayı patlama meydana geldiği ihtimalinin ağırlık bastığı olaya ilişkin çalışmalar devam ederken, İtfaiye Müdürü Abdurrahman Ayıldağ, elde ettikleri bilgi ve bulgular doğrultusunda akşam saatlerinde ön rapor hazırlayacaklarını söyledi. Ayıldağ, şu ana kadar elde ettikleri bilgiler konusunda ise açıklama yapmadı.

BELDEDE GERGİNLİK DEVAM ETTİ

Patlamanın etkisiyle dünden itibaren gerginlik yaşanan beldede, bugün de bazı aileler arasında tartışmalar yaşandı. Patlamanın şiddeti ile camları kırılan ve park halindeki otomobilleri tamamen yanan bir aile arasında çıkan tartışmaya polis müdahale etti. Evin balkonunda baba-oğul olduğu tahmin edilen iki kişi arasında öğle saatlerinde tartışma çıktı. 25 yaşlarındaki bir gencin eline aldığı tahta sopa ile babası olduğu sanılan yaşlı kişiye vurduğunu gören vatandaşlar ve bölgede güvenlik amaçlı bulunan polisler eve çıktı. Eve çıkan polisler ellerinde bulunan biber gazını sıkarak öfkeli genci etkisiz hale getirdi.

CAMLARI VALİLİK TAKTIRACAK

Şu ana kadar yapılan hasar tespit çalışmalarında istasyon çevresindeki 18 apartmanda 200 civarında evin patlamadan etkilendiği belirlendi. Hasar tespit çalışmaları devam ederken, patlamanın en büyük etkisinin evlerin camlarının kırılmasına yol açtığı saptandı. Bazı demir kapıların yerinden söküldüğü, küçük çatlakların oluştuğu beldede, kırılan camların ise Valilik Kriz Merkezi'nce gün içerisinde ölçülerinin alınarak taktırılacağı öğrenildi.

EVLER TEMİZLENMEYE DEVAM EDİYOR

Patlama şiddeti ile tedirginlik yaşayan ve bir çoğu geceyi yakınlarının yanında geçiren belde sakinleri ise evlerine dönmeye başladı. Vatandaşların, cam kırıklarını temizledikleri ve evlerinde oluşan hasarı gidermeye çalıştıkları görüldü. Olayın kendilerini çok etkilediğini söyleyen vatandaşlar, patlamanın izlerinin silinerek biran önce normal hayata başlamak istediklerini ifade etti.

VATANDAŞ HALA ŞOKTA

Halen patlamanın etkisinde olan belde sakinleri yaşadıklarını 'cehennem gibiydi' sözleriyle yorumladı. Patlama sesinin ardından evlerinin başına yıkıldığını sandıklarını, korkudan dışarı kaçtıklarında ise her yeri yanarken gördüklerini ifade eden vatandaşlar, "Her yer cehennem gibiydi. Alev topları yükseliyor, arabalar cayır cayır yanıyordu. Hepimiz şoka girdik, o manzara halen gözümüzün önünden gitmiyor" dedi.

İstasyon çevresinde son zamanlarda gaz kokusu hissettiklerini, patlamada yıkılan manifaturacının da benzer şikayeti istasyon sahibine ilettiğini söyleyen vatandaşlar, "Böyle olacağını bilmiyorduk. Manifaturacı şikayeti iletmiş, istasyon sahibi kendilerinden kaynaklanan bir sorun olmadığını söylemiş. Şu an her yerde cam kırıkları ve yanık kokuları hakim. Eve girmeye, istasyonun yanı başında yaşamayı sürdürmeye çekiniyoruz. Bu istasyonların yerleşim alanı içerisinden çıkarılması için daha kaç kişi ölmeli, nasıl bir facia yaşanmalı" diye tepki gösterdi.

(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star