Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA'DA "POŞU DAVASI" EYLEMİ

ŞANLIURFA'DA "POŞU DAVASI" EYLEMİ

ŞANLIURFA’da, bir grup üniversite öğrencisi ile İHD üyesi kamuoyunda 'Poşu davası' olarak bilinen Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül’e verilen 11 yıl 3 ay hapis cezasını protesto etti.

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2012 Cumartesi 07:41
ŞANLIURFA'DA
ŞANLIURFA’da, bir grup üniversite hazırlık öğrencisi ile İnsan Hakları Derneği üyesi kamuoyunda 'Poşu davası' olarak bilinen Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül’e verilen 11 yıl 3 ay hapis cezasını protesto etti.

Öğle saatlerinde Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup ‘Tutuklu öğrencilere özgürlük’, ‘Öğrencime dokunma’’Cihan’a beraat Poşuya özgürlük, ‘Cihan neden tutuklu’, ‘TMK çöpe tutuklu öğrencilere özgürlük’ yazılı dövizleri taşıyıp boyunlarına poşu taktı. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde ilk olarak basın açıklamasını okuyan İHD Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Mehmet Karlı Kırmızıgül’ün Kağıthane’de bir markete düzenlenen Molotof kokteylli saldırıya katıldığı iddiasıyla tutuklandığını hatırlatarak, "Bir ülke yoksul olabilir sorunlara boğuşabilir. Bu sorunların çözüm noktası hukuktur. Bir ülkenin kurtuluşu hukuktadır. Hukuk yoksa asıl kayıp, asıl bölünme, asıl vahşet, asıl leke hukukun olmayışıdır. Biz buradan başbakana sesleniyoruz. Özel yetkili mahkemelerin ve terör mücadele yasasını biran önce kaldırın" dedi. Ardından üniversiteye hazırlanan engelli Yağmur Sunar isimli kız öğrenci ise 'Cihan’a özgürlük' yazılı sarı pankart önünde bir açıklamada bulundu. Sunar, "Ülkemizde üniversiteyi kazanmak bu kadar zorken, Cihan bugün boyuna taktığı bir poşu yüzünden cezaevinde yatmaktadır. Suçu olmayan bu arkadaşımız gibi boynuna poşu takan başbakan, Cemil İpekçi, Tarkan, olunca neden poşu suç olmuyor? Genç bedenler bu kadar kolay tutsak edilemez. Bizler Cihan’ı tutuklanmasına sebep olan TMK ve özel yetkili mahkemelerinin kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık