Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Said Nursi'nin Vefat Ettiği Otel Müze Olsun (foto)

Şanlıurfa'da Said Nursi'nin Vefat Ettiği Otel Müze Olsun (foto)

Said Nursi'nin 23 Mart 1960 yılında vefat ettiği ve halen faaliyette olan İpek Palas Oteli'nin müzeye dönüştürülmesi talep ediliyor.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2012 Perşembe 07:59
Şanlıurfa'da Said Nursi'nin Vefat Ettiği Otel Müze Olsun (foto)
Said Nursi'nin 23 Mart 1960 yılında vefat ettiği ve halen faaliyette olan İpek PalasOteli'nin müzeye dönüştürülmesi talep ediliyor.

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatının son günlerini geçirdiği otelin odası ile defnedildiği Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen mağaranın yakınındaki kabir yeri sevenleri tarafından ziyaret ediliyor.

Said Nursi'nin talebesi Abdülkadir Badıllı, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, oteli alarak, kurulacak vakıf bünyesinde bir bölümünü "Said Nursi Müzesi"ne dönüştürmek istediklerini belirtti.

Kente gelenlerin Bediüzzaman'ın vefat ettiği oteldeki odasını ziyaret ettiğini ifade eden Badıllı, "İstiyoruz ki insanlar gelip otelin o odasını ziyaret ettiklerinde, üstat Bediüzzaman hazretlerinin diğer eşyalarını da burada görsünler, öyle ayrılsınlar" dedi.

Bu konuyu otel sahipleriyle görüştüklerini fakat ücret konusunda anlaşmaya varamadıklarını bildiren Badıllı "Ya hükümet tarafından kamulaştırılarak, ya da hali vakti yerinde bir iki zat bunu halletse iyi olur" diye konuştu.

Müze talebini yerel idarecilere ve son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e de ilettiklerini bildiren Abdülkadir Badıllı, oluşturulacak müzede ellerinde bulunan Said Nursi'nin şahsi kitapları, cübbesi, gözlüğü ve kıyafetleri ile kullandığı malzemeleri sergilemek istediklerini kaydetti.

-ŞUTSO Başkanı Ertekin

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin de Said Nursi'nin Türkiye'de ve dünyada, Müslümanlığın doğru anlatılması konusunda çok büyük emeğinin bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Üstadın mezarı burada, ayrıca son günlerini yaşadığı yer de burada. Dünyayı bu kadar aydınlatan bir insanın yaşadığı yerin de müze olarak yapılması çok güzel bir şey. Bu konuda çalışmalar var, inşallah bu çalışmaları bitirebilirsek, bütün dünyanın gelip izleyebileceği, gezeceği bir yer olur diye düşünüyoruz."

-Otel sahibi Çadırcı

Otel sahibi Mehmet Çadırcı da Said Nursi'nin vefat ettiği odayı hiç değiştirmeden mescit olarak kullandıklarını belirterek, "O zat burada vefat ettiğinden beri biz bu odaya müşteri almadık. Tadilat yaptığımız dönemde de o odanın şeklini değiştirmedik, oda numarasını dahi '27' olarak bıraktık" dedi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık