Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da Sıcak Hava Etkili Oluyor

Şanlıurfa'da Sıcak Hava Etkili Oluyor

Türkiye'nin en sıcak illerinin başında yer alan Şanlıurfa'da, hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde seyretmesi günlük yaşamı olumsuz etkiliyor.

Giriş Tarihi: 8 Temmuz 2013 Pazartesi 06:13
Şanlıurfa'da Sıcak Hava Etkili Oluyor

Türkiye'nin en sıcak illerinin başında yer alan Şanlıurfa'da, hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde seyretmesi günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Sıcaktan bunalan çocukların tehlikeli olmasına rağmen süs havuzlarında serinlediği kentte, gölgelik mekanlarda dinlenen yetişkinler ise oruç tutarken bı sıcaklarda zorlanacaklarını belirtiyor.

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte Şanlıurfa sokaklarında gündüz saatlerinde insan ve araç trafiği seyrekleşti. Sıcaktan bunalan çocuklar tehlikeli ve yasak olmasına aldırış etmeden süs havuzlarına girerek serinlemeye çalışıyor. Yetişkinler ise ağaç gölgesi ile çimlerde yatarak ve sık sık yüzlerini yıkayarak sıcağın etkisini azaltmaya çalışıyor. Klimalı ortamların tercih edildiği kentte, esnaf ise işyerlerine buhar püskürten sistemleri kurarak müşteri çekmeye çalışıyor. Hava sıcaklığından etkilenen yerli ve yabancı turistler ise kentin simgesi olan Balıklıgöl platosundaki parklarda oturup, sandalla gölde dolaşarak güneşten korumaya çalışıyor.

Sıcak havaların özellikle Ramazan ayında oruç tutarken kendilerini zorlayacağını söyleyen vatandaşlar, "Aşırı sıcak nedeniyle dışarı çıkamıyoruz. Bu sıcakta nasıl oruç tutacağımızı düşünmeye başladık. Ümidimiz bir an önce sıcaklıkların azalması" dedi.

Yetkililer ise hasta ve yaşlıların yanı sıra mecbur kalınmadıkça güneşin etkili olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması konusunda vatandaşları uyarıyor.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık