Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da sinekle mücadele timi iş başında

Şanlıurfa'da sinekle mücadele timi iş başında

Havaların ısınmasıyla birlikte mağara önlerine hayvan gübrelerinin gelişi güzel bırakılması nedeni ile Urfa Belediyesi sinekle mücadele timi kurdu.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2011 Salı 03:50
Şanlıurfa'da sinekle mücadele timi iş başında
Mağaralarda hayvancılığın yapıldığı bölgelerde zaman zaman itfaiye araçlarıyla bile ilaçlamalar sürüyor.
Geçtiğimiz yıl sivrisinek ve haşerelerle mücadele konusunda Harran Üniversitesine bilimsel araştırmalar yaptıran Şanlıurfa Belediyesi, bu yıl sineklerle mücadeleye hızlı başladı. İnsan sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturan sivrisinek, karasinek ve tatarcık bilindiği üzere birçok parazit hastalıklara sebep oluyor.
Şanlıurfa’da yaklaşık 400 mağaranın bulunduğu ve hayvancılığın yapıldığı Dedeosman, Topdağı ve Ekber bölgesinde 3 adet dere yatağı bulunuyor.
Çevreye gelişi güzel bırakılan gübreler bu tür uçkunların üremesi için uygun ortamlar oluşturuyor. Topdağı ve Ekber Bölgesini koridor olarak kullanan sivrisinekler buradan kent merkezine rahatlıkla ulaşabiliyor.
Bunun önüne geçmek için belediyenin sinekle mücadele timi operasyonlarını hayvancılık yapılan yaklaşık 400 mağaranın bulunduğu Dedeosman, Topdağı ve Ekber bölgesinde 55 personelle yürütüyor. Mağaralarda hayvancılık yapanların çevreye gelişi güzel attıkları hayvan gübrelerinin bulunduğu yerleri ilaçlayan 41 pompacıya 14 kişilik ekipte traktörlerle destek veriyor. Zaman zaman itfaiye ekiplerinden takviye alan Şanlıurfa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, öte yandan eşsiz güzelliği ve tarihi değeriyle milyonlarca ziyaretçinin uğrak adresi olan Balıklıgöl’deki balıklarında hayvan gübrelerinin sızıntısıyla etkilenmesinin önüne geçmek için hayvancılık yapılan mağaraların olduğu bölgede uzmanlarla incelemeler yapıyor. Çözüm üretilmesi için Hayvan Besi OSB’nin bir an önce kurulmasını bekliyor.
İncelemeler sırasında belediyenin cezai işlemleriyle sorunun önüne geçemeyeceğini belirten yetkililer, kurumlar el ele vererek mağaralardaki hayvancılığın bir an önce çıkartılması gerektiğini aktardılar.
Şanlıurfa Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı İsa Güneş incelemeler sırasında “ Organize besi bölgesinin ne zaman biteceği bili değil. Bitinceye kadar da bu sıkıntıyı çekeceğiz. Bunu bir hızlandırmak lazım. Yazıktır hakikaten şuraya baktığın zaman. Belediyenin yapacağı cezai işlemle bitecek gibi değil. Buradan bunların bir an önce çıkması lazım.”dedi
Şanlıurfa Belediye Temizlik İşleri Müdür Yardımcısı Ekrem Temizbaş ise incelemelerin yapıldığı sırada “Bu adamlar oradan gelir elde ediyor. Bütün geliri bu. Adama diyorsun ki böyle yapalım. Adam diyor ki: ‘Sen belediyeci değimlisin gel bu işi yap.’Sen kazanç sağlayınca ben bir şey diyor muyum. Bütün araçları seferber etmişiz. Sinekle Mücadele ediyoruz. Bu hayvan gübrelerin bertaraf edilmesine çalışıyoruz.”dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık